Ból przy wypróżnianiu się lub po nim? Krew na papierze? To właśnie mogą być sygnały świadczące o pojawieniu się u Ciebie szczeliny odbytu. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.
Szczelina odbytu – co to jest?
Jest to dotkliwe uszkodzenie błony śluzowej kanału odbytu. Zwykle ma ono postać „pęknięcia” zlokalizowanego na tylnej ściance – od strony kości ogonowej. Najczęściej choroba pojawia się u osób w wieku 36–39 lat, ale i tak może ona wystąpić niezależnie od wieku i dotknąć nawet dzieci.
Szczelina odbytu – przyczyny powstawania
Choroba ma złożoną patogenezę, więc nie sposób wskazać jednej konkretnej przyczyny jej powstawania. Do przyczyn bezpośrednich zalicza się, m.in.:
- uraz mechaniczny – powstały w czasie wydalania twardego stolca (podczas zaparć);
- zaburzenia ukrwienia przedniej i tylnej ściany kanału odbytu;
- zaburzenia odbytniczo-odbytowe odruchu hamowania (wstrzymywanie gazów i stolca może prowadzić do paradoksalnie wzmożonego napięcia zwieraczy uspasabiającego do urazu).
Szczelina wtórna odbytu może być również wynikiem przebiegu chorób, takich jak:
- nieswoista choroba zapalna jelit,
- gruźlica pozapłucna;
- chlamydioza;
- sarkoidoza;
- kiła
- białaczka;
- zakażenie HIV;
- rak odbytu.
Szczelina odbytu – objawy
Do objawów szczeliny odbytu należą:
- ból, pieczenie i swędzenie w okolicy odbytu;
- ból podczas wypróżniania i po nim;
- krew na papierze toaletowym;
- widoczna szczelina z wyczuwalnym fałdem na odbycie.
Warto zgłosić się do lekarza od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Zbagatelizowanie ich może doprowadzić do tego, że ból będzie towarzyszył nawet podczas siedzenia czy uprawiania sportu.
Szczelina odbytu – leczenie
Zwykle leczenie zaczyna się od stosowania metod zachowawczych, czyli użycia środków ułatwiających wypróżnianie, ciepłych nasiadówek, środków łagodzących czy modyfikacji diety. Lekarz przepisuje też specjalne maści, które niwelują napięcie zwieraczy. W zaawansowanym stadium choroby konieczne może być stosowanie zastrzyków botuliny w zwieracz. Jeśli wymienione metody nie przynoszą żadnych rezultatów, konieczny jest zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu szczeliny lub bocznym nacięciu zwieracza.
Szczelina odbytu – jak uniknąć?
W celu uniknięcia nadmiernego naciągania zwieracza i potencjalnych obrażeń błony śluzowej istotne jest dbanie o regularne oddawanie stolca z unikaniem nadmiernego parcia.
Podsumowanie
Szczelina odbytu charakteryzuje się bólem w okolicy odbytu oraz śladami krwi na papierze. Powstaje ona w wyniku urazów mechanicznych lub w następstwie różnych chorób. Jej leczenie zwykle przebiega zachowawczo, ale w zaawansowanych przypadkach wymaga zabiegu chirurgicznego.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
- Rozedma płuc – przyczyny i objawy?
- Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/165265,szczelina-odbytu
https://diag.pl/pacjent/artykuly/szczelina-odbytu-objawy-i-leczenie