Choroby weneryczne są nieustannie tematem tabu, który z powodu wstydu nie wybrzmiewa zbyt głośno w ogólnych dyskusjach. Taką chorobą jest właśnie kiła, dająca wiele uciążliwych objawów, które warto znać. Zaniedbywanie leczenia z powodu wstydu bądź braku wiedzy może prowadzić do szkodliwych skutków. Dowiedz się więc, czym jest kiła i jakie daje symptomy.
Kiła – czym jest?
Kiła – dawniej nazywana głównie syfilisem, a nawet chorobą francuską – jest wywoływana przez bakterię krętka bladego, który wnika do organizmu przez mikrourazy w skórze i błonę śluzową. Do zakażenia chorobą najczęściej dochodzi podczas stosunku seksualnego. Jest to dość często pojawiająca się choroba, która w wielu przypadkach jawi się jako powód do wstydu, co wpływa na to, że pacjenci rzadko zgłaszają się po pomoc.
Kiła – jak możesz się zakazić?
W większości przypadków do zakażenia kiłą dochodzi podczas stosunku pochwowego, analnego albo oralnego. Niemniej jednak można zarazić się również podczas pocałunku z osobą, która ma zmiany w gardle. Oprócz tego możemy mieć do czynienia z kiłą wrodzoną w sytuacji dzieci zarażonych krętkiem przez matkę.
Kiła – objawy
Objawy zakażenia zależą od stadium zaawansowania infekcji, dlatego też mówimy o kile wczesnej (pierwotnej), ale też o kile później. Jednak warto wiedzieć, że w wielu przypadkach choroba może mieć przebieg utajniony i przez wiele lat nie dawać swoistych objawów.
Objawy kiły wcześniej to:
- owrzodzenie – pojawia się w miejscu kontaktu, czyli na narządach rozrodczych, w okolicach odbytu i rzadziej w jamie ustanej i na wargach. Może wypływać z niego surowica, która ma właściwości zakaźne;
- powiększenie węzłów chłonnych.
Po upływie 9–16 tygodni mogą pojawić się kolejne objawy, co świadczy o rozwoju kiły wtórnej. Do jej objawów należą:
- osutki – mają formę czerwonych plamek lub grudek, zwykle znikają samoistnie po jakimś czasie;
- zmiany na błonach śluzowych;
- nadmierna utrata włosów;
- gorączka, złe samopoczucie oraz osłabienie;
- kruchość i łamliwość paznokci;
- odbarwienia na skórze – zwykle występują u kobiet.
Gdy od zakażenia mijają dwa lata, to mówimy już o kile później, która jest wynikiem niepodjęcia wcześniejszego leczenia. Do jej objawów należą:
- kiła związana z układem nerwowym, obejmująca opony mózgowo-rdzeniowe oraz naczynia krwionośne mózgu i rdzenia kręgowego, manifestuje się także jako kiła kilakowa mózgu i rdzenia kręgowego. W tych przypadkach obserwuje się pojawienie się pojedynczych guzów, które mogą dawać objawy przypominające zmiany nowotworowe;
- kiła sercowa – zapalenie mięśnia sercowego;
- zapalenie kilakowe w obszarze stawów, kości i narządów wewnętrznych;
- zmiany skórne o charakterze guzkowym pełzakowate lub wrzodziejące.
Z kolei po upływie 10–20 lat od zarażenia może pojawić się kiła miąższowa układu nerwowego, która objawia się problemami neurologicznymi – np. otępieniem, zaburzeniami pamięci i koncentracji.
Kiła – diagnoza i leczenie
Zwykle lekarz pierwszego kontaktu lub wenerolog zalecą badanie krwi, które ujawni postać choroby. Co ważne, jest ona wyleczalna, dzięki stosowaniu antybiotyków – zwykle penicyliny. Antybiotykoterapia trwa najczęściej kilkanaście dni, a czasem i kilka miesięcy, i obejmuje się nie również partnera zakażonej osoby.
Kiła – jak zapobiegać?
Profilaktyka jest najważniejszym narzędziem w zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby. Należy przede wszystkim zniwelować ryzykowne zachowania seksualne, stosować prezerwatywę (nie uchroni cię ona w 100%, ale zmniejszy ryzyko zakażenia), warto też zrezygnować z dzielenia się zabawkami erotycznymi. Warto edukować osoby młode i budować w nich świadomość na temat chorób wenerycznych.
Podsumowanie
Kiła to choroba przenoszona drogą płciową, która na początku objawia się owrzodzeniem na narządach rozrodczych, w okolicy odbytu, a czasem w gardle. Choroba może dawać różne symptomy w zależności od stadium zaawansowania infekcji.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
- Rozedma płuc – przyczyny i objawy?
- Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć
Źródło:
https://www.allecco.pl/artykuly/kila-objawy-jak-leczy-sie-syfilis.html
https://sexed.pl/kila-jakie-sa-objawy-i-jak-wyglada-leczenie/