Chlamydia to dość popularna choroba weneryczna, o której słyszał niemal każdy. Często przebiega ona bezobjawowo, co zwiększa ryzyko powikłań. Czym charakteryzuje się choroba i jak ją leczyć?
Chlamydia – czym jest?
Chlamydioza, bo tak określa się też to schorzenie. Jest grupą chorób zakaźnych wywołanych przez bakterie Chlamydiales. Najczęściej występującym gatunkiem bakterii jest Chlamydia trachomatis przenoszona drogą płciową. Choć choroba jest obecna niemal na całym świecie, to trudno oszacować jej dokładną częstotliwość, gdyż wiele przypadków przebiega bezobjawowo. Najwięcej zakażeń pojawia się jednak najczęściej u kobiet poniżej 25 roku życia. Należy pamiętać, że na zakażenie bakterią najbardziej narażone są osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych i prowadzą ryzykowne życie seksualne.
Chlamydia – objawy u kobiet
Należy pamiętać, że bardzo często zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn chlamydia może nie dawać konkretnych objawów. Jednak w takich przypadkach nosiciele i tak zarażają innych.
Jeśli jednak chodzi o skutki zakażenia u kobiet, to chlamydia może powodować:
- zapalenie pochwy,
- zapalenie trzonu macicy,
- zapalenie jajowodów,
- zapalenie szyjki macicy,
- zapalenie gruczołu Bartholina,
- zespół zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID),
- zespół objawów ze strony cewki moczowej,
- zespół Fitz-Hugh-Curtisa (zapalenia tkanki okołowątrobowej oraz przydatków).
Należy podkreślić, że zapalenie pochwy również może nie dawać konkretnych objawów, przez co pozostanie niezauważone przez pacjentkę.
Chlamydia – objawy u mężczyzn
W przypadku mężczyzn najczęściej pojawia się nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej. Jednak i u mężczyzn bardzo często przebieg zakażenia jest bezobjawowy. To jest oczywiście bardzo niebezpieczne, bo nieleczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań.
Jeśli już pojawią się objawy, to są to najczęściej:
- bóle jąder,
- bóle podbrzusza,
- wydzielina z cewki moczowej (szczególnie rano),
- dysuria.
Chlamydia u mężczyzn może też powodować zapalenia gruczołu krokowego, co z kolei może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych.
Objawy u obu płci
Choć chlamydia przenosi się drogą płciową, to wyrządza szkody nie tylko w układzie moczowo-płciowym, ale może powodować też:
- zapalenie spojówek;
- odczynowe zapalenie stawów.
Chlamydia – diagnoza i leczenie
W celu zdiagnozowania chlamydiozy konieczne jest przeprowadzenie badań serologicznych. Zakażenie uwidacznia się poprzez różnice w przeciwciałach klasy IgG i IgM w surowicy pobranej w czasie trwania ostrej fazy choroby.
Leczenie natomiast jest uzależnione od rodzaju bakterii. W przypadku popularnej Chlamydii trachomatis stosowane są antybiotyki z grupy tetracyklin, chinolonów, makrolidów i ß-laktamów. Czas leczenie w zależności od przebiegu choroby wynosi od tygodnia nawet do czterech. Warto pamiętać, że chlamydia powinna być leczona także u partnera bądź partnerki chorego pacjenta. W czasie leczenia należy oczywiście zachować wstrzemięźliwość seksualną.
Podsumowanie
Chlamydia to choroba przenoszoną drogą płciową. Może wywoływać różne objawy u mężczyzn i kobiet. Często jednak przebiega bezobjawowo. Atakuje zwykle układ moczowo-płciowy.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://polmed.pl/zdrowie/chlamydioza-objawy-leczenie-i-mozliwe-powiklania/