Uważasz, że do niczego się nie nadajesz, a Twoje kompetencje i sukcesy są, czymś, na co nie zasługujesz? To może być mylny obraz siebie, który wykreował syndrom oszusta. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego zjawiska psychologicznego.
Syndrom oszusta – czym jest?
Syndrom oszusta jest zjawiskiem psychologicznym, które opiera się na braku wiary we własne możliwości, siły i osiągnięcia. Osoby dotknięte tym stanem bardzo często wątpią we własne umiejętności, a przy tym uważają, że nie zasługują na uznanie innych ludzi.
Nieustanne poczucie niewystarczalności zawsze wiąże się z obawą przed zdemaskowaniem („Co, jeśli ktoś odkryje, że moją niekompetentność?”). Paradoksalnie, takiego stanu doświadczają najczęściej te osoby, które są bardzo kompetentne. Osoby dotknięte tym syndromem przeżywają intensywny niepokój i lęk przed niepowodzeniem, co skutkuje ogólnym niezadowoleniem z życia.
Syndrom oszusta – przyczyny
Choć przyczyn syndromu oszusta może być naprawdę wiele, to najczęściej wymienia się dorastanie w domu, gdzie wyniki i sukcesy miały ogromne znaczenie lub w domu, gdzie osiągnięcia dziecka nie były odpowiednio zauważane. Dotyka on najczęściej osoby bardzo ambitne, które mają charakter perfekcjonisty, ale z drugiej strony pojawia się u nich zaniżone poczucie własnej wartości.
Syndrom oszusta – objawy
Do objawów syndromu oszusta zaliczy się:
- lęk przed ujawnieniem – przekonanie, że „nic nie potrafię” i „nie zasługuję na sukces”;
- brak wiary w szczerość komplementów i pochwał otrzymanych od innych;
- poczucie niegodności sukcesu, przekonanie, że „powinienem/powinnam się bardziej starać”, bagatelizowanie pochwał („to nic wielkiego”);
- przekonanie, że sukcesy są wynikiem przypadku, a nie ciężkiej pracy i talentu;
- skłonność do nadmiernej precyzji w wykonywaniu obowiązków.
Często syndrom oszusta idzie w parze z prokrastynacją, co może prowadzić do porzucenia pasji czy zaprzestania rozwoju zawodowego.
Syndrom oszusta – jak sobie z nim radzić?
W przypadku rozpoznania syndromu oszustwa warto popracować nad wprowadzeniem pomocnych praktyk, które pomogą w lepszej pewności siebie. Wymaga to wiele cierpliwości, gdyż do osiągnięcia zamierzonych efektów potrzeba czasu. Warto spróbować:
- wyznaczać sobie realne cele – na które pozwala Ci czas i kompetencje;
- ustalić zdrowe granice pracy czy nauki, aby być efektywnym i dać sobie czas na odpoczynek;
- przestać porównywać się do innych – ważne jest zachowanie odpowiedniej perspektywy i docenić własne osiągnięcia;
- podkreślić swoje sukcesy;
- zastanowić się nad własnymi osiągnięciami i nad tym, dlaczego jesteś w danym miejscu.
Podsumowanie
Syndrom oszusta opiera się na wątpieniu we własne umiejętności, kompetencje oraz możliwości. Często towarzyszy mu lęk oraz intensywny niepokój. To również nieustanne poczucie, że inny zorientują się, że dana jednostka jest „niekompetentna”.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Ból podczas stosunku u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?
- Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie
- Ostre zapalenie trzustki – przyczyny i objawy?
- Ginekomastia – przyczyny i objawy
- Oponiak mózgu – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,4622,syndrom-oszusta-komentarz-ekspercki,123078.chtm
https://eures.europa.eu/four-golden-rules-deal-imposter-syndrome-workplace-2023-04-21_pl
https://psychomedic.pl/syndrom-oszusta