Ozempic to lek stosowany w leczeniu cukrzycy, jednak w ostatnim czasie zyskał ogromną popularność za sprawą działania odchudzającego. Tabletki stały się viralem w sieci, co spowodowało, że są masowo wykupywane z aptek. Kiedy dokładnie można sięgać po ten lek? Wyjaśniamy.
Ozempic – czym jest?
Preparat Ozempic obejmuje substancję czynną, jaką jest semaglutyd. Jest on przeznaczony do zmniejszania stężenia cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę typu 2. Lek jest dostępny na rynku w formie tabletek oraz preparatu do wstrzykiwania.
Ozempic – jak działa?
Substancją czynną w tym przypadku jest semaglutyd, który prowadzi do określonych stymulacji trzustki i reguluje wydzielanie glukagonu. W sporym uproszczeniu jego działanie prowadzi do obniżenia stężenia cukru we krwi – zarówno na czczo, jak i po posiłku. Rezultat działania leku to:
- obniżenie poziomu cukru we krwi,
- pobudzenie wydzielania insuliny,
- redukcja objętości tkanki tłuszczowej,
- zwiększenie uczucia sytości,
- zmniejszenie łaknienia,
- obniżenie apetytu na produkty wysokotłuszczowe,
- hamowanie wydzielania glukagonu.
Ozempic – zastosowanie
Lek jest przede wszystkim stosowany w leczeniu nieregulowanej cukrzycy typu 2. W ostatnim czasie zyskał jednak ogromną popularność ze względu na przynoszenie szybkich efektów chudnięcia. Lek stał się niezwykle popularny za oceanem, a gwiazdy Hollywood mają na jego podstawie budować sylwetkę marzeń.
Dzięki substancji czynnej – semaglutyd – lek hamuje apetyt i redukuje tkankę tłuszczową, co z pewnością zachwyciło wiele osób, chcących schudnąć przy minimalnym wysiłku. Co ciekawe w samym USA preparat został zarejestrowany jako lek właśnie na otyłość.
Ozempic – działa na odchudzanie?
Lek faktycznie działa skutecznie, co sprawia, że apteki pustoszeją, a klienci robią wszystko, by dorwać Święty Graal odchudzania. Problemem jest jednak to, że brakuje go dla naprawdę potrzebujących, czyli cukrzyków czy osób z silną nadwagą.
Nie jest to jednak panaceum, które czyni magiczne cuda dla wszystkich, gdyż w wielu przypadkach może nie dać żadnych efektów i przynieść skutki uboczne. Wiele osób skarży się na zaparcia, nudności, biegunki czy zawroty głowy po zastosowaniu leku. W sieci pojawia się też potoczne określenie „ozempicowej twarzy”, czyli skutków szybkiego schudnięcia, które postarzają twarz i mogą osłabiać kolagen i elastynę w skórze.
Warto też pamiętać, że droga na skróty często może wyjść nam na szkodę – w tym przypadku waga może po prostu się nie utrzymać po odstawieniu leku, o czym wspomina wielu amatorów tej metody na odchudzanie.
Podsumowanie
Ozempic stał się w ostatnim czasie ogromnie popularny z powodu tego, że szybko obniża wagę i jest stosowany przez znane osoby – np. Elona Muska. Jest to jednak lek przede wszystkim na cukrzycę typu 2 i otyłość, a stosowanie go powinno być poparte konsultacją z lekarzem.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/98082,Ozempic-roztwor-do-wstrzykiwan
https://www.doz.pl/apteka/p140659-Ozempic_025_mg_roztwor_do_wstrzykiwan1_wstrzykiwacz_15_ml_4_igly