Wiele kobiet doświadcza mięśniaków macicy, które są łagodną formą nowotworu. Często nie dają one objawów, co nie oznacza, że takowe się nie pojawiają. Wszystko bowiem zależy od wielkości zmian i ich ulokowania. Czym dokładnie są mięśniaki? Wyjaśniamy.
Mięśniaki macicy – czym są?
Mięśniak to łagodna postać nowotworu, która pochodzi z komórek mięśni gładkich macicy. W niektórych przypadkach daje on określone objawy, a te niestety wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie i skłaniają pacjentki do wizyty u ginekologa.
Mogą mieć one różne wielkości – od kilku do kilkunastu centymetrów, a nawet wypełniać całą macicę. Czas i rozrost też są zróżnicowane, niemniej w czasie menopauzy przestają rosnąć – a często nawet maleją w tym czasie. Sytuacja jest podobna również w czasie ciąży.
Co ważne, występowanie mięśniaków, które cechują się szybkim rozrostem, powinno podlegać szczególnej obserwacji i diagnostyce, gdyż mogą on być sygnałem o rozroście złośliwym.
Mięśniaki macicy – objawy
Zdecydowana większość kobiet nie doświadcza żadnych dolegliwości, a same objawy zależą od liczby mięśniaków, ich rozmiarów i ulokowania.
Typowe objawy mięśniaka to:
- bolesne współżycie płciowe,
- ból i uczucie dyskomfortu w podbrzuszu,
- uczucie wzdęcia,
- bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
- przedłużające się, obfite i bolesne krwawienie miesiączkowe,
- krwawienie między miesiączkami,
- parcie na mocz,
- częste oddawanie moczu,
- zaparcia.
Mięśniaki macicy – ciąża
Mięśniaki mogą odpowiadać za problemy z zajściem w ciążę, a także zwiększają ryzyko poronień. Ich występowanie może prowadzić, m.in. do powikłań związanych z ułożeniem płodu, przedwczesnym pęknięciem wód płodowych, przedwczesnego porodu, a nawet krwotoku poporodowego.
Mięśniaki macicy – przyczyny
Same przyczyny ich powstawania nie są wciąż znane, jednak wiadomo, jakie są czynniki sprzyjające ich rozwojowi:
- występowanie rodzinne,
- wczesne wystąpienie pierwszej i późne wystąpienie ostatniej miesiączki,
- spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa,
- alkohol,
- otyłość,
- nadciśnienie tętnicze,
- wiek okołomenopauzalny,
- czynniki genetyczne.
Mięśniaki macicy – leczenie
W leczeniu stosuje się farmakoterapię, która łagodzi i zmniejsza dolegliwości, ale nie prowadzi do całkowitego wyleczenia. Stosuje się wtedy preparaty hormonalne – np. analogi gonadoliberyny, dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, wkładek domacicznych z lewonorgestrelem.
Stosuje się również chirurgiczne metody leczenia, które obejmują miomektomię (wyłuszczenie samego mięśniaka) albo histerektomię (usunięcie całej macicy razem z guzami).
Podsumowanie
Mięśniaki macicy są łagodną formą nowotworów i często przebiegają bezobjawowo. Mogą jednak pojawić się dolegliwości, takie jak bolesne współżycie płciowe, krwawienie między miesiączkami czy ból i uczucie dyskomfortu w podbrzuszu.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://diag.pl/pacjent/artykuly/miesniak-macicy-objawy-rodzaje-leczenie-operacja/
https://wppg.pl/obszar-medyczny/miesniaki-macicy/