W ostatnim czasie pojawiło się sporo doniesień o licznych przypadkach zachorowań na krztusiec w Europie. Znaczące wzrosty odnotowano w Danii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, a obecnie głównym ogniskiem zakażeń jest Chorwacja. Jakie dokładnie objawy daje choroba i jak ją leczyć? Wyjaśniamy.
Krztusiec – czym jest?
Krztusiec (koklusz) to zakaźna choroba dróg oddechowych wywoływana przez pałeczki krztuśca. Infekcja rozprzestrzenia się poprzez drogę kropelkową, a po przedostaniu się bakterii do ciała, powoduje ich rozmnażanie się oraz wystąpienie objawów związanych z układem oddechowym. Pierwsze objawy przypominają zwykłe przeziębienie, a dopiero potem stają się typowe dla krztuśca.
Krztusiec – objawy
Skala objawów jest zwykle zależna od wieku chorego i jego stanu uodpornienia na chorobę. Najczęściej typowe objawy dotykają nieszczepionych niemowląt i małych dzieci.
Co ważne, wyróżnia się trzy fazy choroby (u dorosłych zazwyczaj dwie):
- fazę nieżytową,
- fazę kaszlu,
- fazę zdrowienia.
Krztusiec – faza nieżytowa
Trudno ją odróżnić od ciężkiego przebiegu przeziębienia. Pojawiają się wtedy typowe objawy dla infekcji dróg oddechowych, czyli:
- katar,
- suchy kaszel,
- stan podgorączkowy,
- ból i zapalenie gardła.
Pierwsze symptomy występują zwykle w czasie tygodnia do dwóch tygodni.
Krztusiec – faza kaszlu
Symptomy tego stadium mogą być zróżnicowane w zależności od wieku pacjenta oraz jego uodpornienia. W przypadku niemowląt pojawiają się zazwyczaj:
- silne napady duszności,
- łzawienie oczu,
- sinica,
- zaczerwienie oczu,
- bezdech.
U starszych dzieci charakterystyczne napady kaszlu stopniowo nasilają się, zwiększając swoją częstotliwość, jak i intensywność. W przypadku nieszczepionych dzieci mogą one występować nawet kilkudziesięciokrotnie dziennie.
W przypadku dorosłych typowym objawem jest przewlekły, suchy kaszel, który zwykle nasila się w nocy, ale stopniowo łagodnieje.
Krztusiec – faza zdrowienia
To czas, kiedy stopniowo zmniejsza się częstotliwość i intensywność kaszlu, choć sam kaszel może utrzymywać się jeszcze długi czas. Napady kaszlu mogą być wyzwalane przez różne czynniki, takie jak emocje czy zmiana temperatury.
Krztusiec – powikłania
Powikłania związane z krztuścem są uzależnione od wieku i stanu odporności pacjenta. Dla niemowląt jest to szczególnie niebezpieczna choroba, która może prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci. Częste powikłania obejmują bakteryjne zapalenie płuc, zazwyczaj spowodowane nadkażeniem przez pneumokoki, oraz zapalenie ucha środkowego.
Krztusiec – leczenie
W ostrej fazie aktywnego krztuśca stosowanie odpowiedniego antybiotyku może zatrzymać postęp choroby. Natomiast w zaawansowanej fazie kaszlu przyspieszają zakończenie okresu zakaźności, nie zmieniając przebiegu ani objawów choroby.
Wiadomo, że chory przestaje zarażać po 5 dniach antybiotykoterapii, ale niestety nie ma leków łagodzących kaszel w rozwiniętej fazie choroby.
Podsumowanie
Krztusiec to choroba, która objawia się intensywnymi napadami kaszlu. Jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i małych dzieci. W ich przypadku może prowadzić do bardzo szkodliwych powikłań.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają Ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
- Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/158166,krztusiec
https://www.doz.pl/czytelnia/a208-Krztusiec__przyczyny_objawy_leczenie_kokluszu