Wiosna to zwykle bardzo trudny czas dla alergików. Wszechobecne pyłki wywołują u nich szereg uciążliwych objawów. Jednym z nich jest właśnie katar sienny, który daje określone objawy. Dowiedz się, jak go rozpoznać i co dokładnie pyli w kwietniu.
Katar sienny – czym jest
Katar sienny (tj. alergiczny nieżyt nosa) jest reakcją organizmu na kontakt z alergenami, unoszącymi się w powietrzu. Może on przebiegać sezonowo, kiedy chory uczulony jest na pyłki roślin, lub można mówić o całorocznym alergicznym nieżycie nosa, kiedy występuje uczulenie na roztocza albo sierść zwierząt.
Katar sienny – objawy
Choć katar sienny nieco różni się od tego przy przeziębieniu, to nietrudno o pomyłki. Warto wiedzieć, że katar senny daje następujące objawy:
- łzawienie oczu,
- kichanie,
- swędzenie nosa,
- swędzenie w gardle,
- katar.
Alergiczny nieżyt nosa może trwać kilka godzin, a nawet kilka tygodni i zwykle jest bardzo rzadki – wielu alergików skarży się na cieknącą wydzielinę.
Katar sienny – leczenie
Skuteczność leczenia często zależy od tego, czy pacjent doświadcza dodatkowych symptomów charakterystycznych dla reakcji alergicznej. Jeśli głównym objawem jest katar, to skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się krople do nosa. Dla dzieci preferowane są krople do inhalacji. W celu zwalczania różnych objawów związanych z alergią sprawdzą leki przeciwhistaminowe, które są bardziej efektywne.
Katar sienny – co pyli w kwietniu
Kwiecień to nieodzowna część sezonu alergicznego, kiedy określony rośliny zaczynają intensywnie pylić, co niestety daje się we znaki alergikom. W kwietniu pylą:
- brzozy – najintensywniejszy okres pylenia przypada na drugą połowę kwietnia, a przy sprzyjającej pogodzie pyłki mogą krążyć w powietrzu nawet przez pięć tygodni. Brzozy rosnące w obszarach miejskich i wzdłuż ruchliwych dróg emitują większą ilość alergenów niż te rosnące w odległości od ulic. Dodatkowo obecność przemysłowych zanieczyszczeń w powietrzu może uszkadzać błony śluzowe dróg oddechowych, co ułatwia przenikanie alergenów;
- jesion – rozpoczyna swój okres kwitnienia w kwietniu i kończy go w połowie maja. Najczęściej można je spotkać rosnące w lasach przy rzekach, potokach lub w parkach, gdzie tworzy długie rzędy drzew.
- olsza – w przypadku tego alergenu objawy pojawiają się dość gwałtownie. Jej okres pylenia przypada bezpośrednio przed czasem brzozy;
- buk – pyli zwykle pod koniec kwietnia i z początkiem maja. Może wywoływać reakcje krzyżowe ze względu na podobieństwo alergenów do buku i brzozy;
- topole – rozpoczynają proces pylenia w marcu, jednak to kwiecień jest miesiącem, w którym osiągają swoje maksymalne możliwości. Są to drzewa wiatropylnie, rosnące dziko głównie na obszarach podmokłych, w parkach oraz przy drogach.;
- wierzby i trawy.
Podsumowanie
Katar sienny objawia się nie tylko katarem, ale i swędzeniem nosa, gardła oraz łzawieniem oczu. Wiosna to czas udręki dla wielu alergików, dlatego warto wiedzieć, co dokładnie pyli w kwietniu.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają Ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
- Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
Źródła:
https://zdrovi.pl/co-pyli-kwietniu-jakie-pylki-wywoluja-uczulenie-w-kwietniu
https://diag.pl/pacjent/artykuly/co-pyli-w-kwietniu-alergeny-wystepujace-w-kwietniu