Świadomość na temat chorób wenerycznych jest w Polsce wciąż na dość niskim poziomie. Nie dziwi więc fakt, że nadal mało osób wie, jakie objawy daje HPV – szczególnie u mężczyzn. Wyjaśniamy więc symptomy oraz metody leczenia choroby.
HPV u mężczyzn – objawy u mężczyzn
Zwykle zakażenie HPV u mężczyzn przebiega bezobjawowo. Charakterystycznym objawem są brodawki na narządach płciowych, w okolicach odbytu albo pachwin. Typ 1 i 2 wirusa powoduje zwykle płaskie brodawki skórne i kurzajki. Z kolei typ 6 i 11 prowadzą do powstania kłykcin kończystych – mają kształt kalafiorowatych narośli, które lokalizują się zwykle w rowku zażołędnym penisa, a także na jego skórze lub na mosznie. Takie zmiany mogę wywoływać świąd, pieczenie, wysiek oraz ból podczas współżycia.
Co ważne, typy wysokoonkogenne wirusa (typ 16 i 18) mogą prowadzić do powstania raka prącia, odbytu, a nawet raka jamy ustnej.
HPV u mężczyzn – objawy nowotworu u mężczyzn
W przypadku zakażenia groźnymi typami wirusa HPV może dojść u mężczyzn do rozwoju raka odbytu, prącia, gardła lub krtani. Rak odbytu daje następujące zmiany:
- swędzenie;
- wydzielina z odbytu;
- zmiana wyglądu stolca;
- powiększenie węzłów chłonnych, krwawienie;
- dolegliwości bólowe;
- problemy z jelitami.
Natomiast do objawów raka prącia należą:
- rany lub naroślą prącia z krwawieniem i dolegliwościami bólowymi;
- zmiany koloru i grubości skóry;
- zgrubienie penisa.
HPV u mężczyzn – badania u mężczyzn
Przede wszystkim w profilaktyce HPV zaleca się szczepienie. Trudno u mężczyzn wykonać badania, gdyż wirus może znajdować się w każdym miejscu na narządach płciowych. Powinno się pobrać wymaz z okolicy, w której pojawiają się symptomy. Jeśli brak jasnych objawów, ale mężczyzna chce wykonać badanie, wtedy materiał pobiera się z rowka zażołędnego oraz z cewki moczowej.
Wymaz HPV można wykonać w ramach NFZ, jeśli istnieje podejrzenie zakażenia. Badania u osób zdrowych nie są refundowane.
HPV u mężczyzn – leczenie
Leczenie polega na usuwaniu objawów, takich jak kurzajki i brodawki. Niemniej jednak należy pamiętać, że żadna metoda nie jest w stanie całkowicie wyeliminować wirusa HPV. Organizm musi poradzić sobie z nim samodzielnie poprzez efektywny układ odpornościowy. W tym czasie mężczyzna może zarażać swoje partnerki, a także być narażony na komplikacje związane z wirusem HPV.
Podsumowanie
HPV u mężczyzn może przebiegać bezobjawowo lub objawiać się poprzez kurzajki, kłykciny. Z kolei groźne typy wirusa mogą powodować raka odbytu, prącia, gardła lub krtani.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie
- Kolka wątrobowa – czym jest i jakie daje przyczyny?
Źródła:
https://badamhpv.pl/co-powoduje-wirus-hpv-u-mezczyzn-infekcja-wirusem-hpv-u-mezczyzn/
https://sexed.pl/hpv-u-mezczyzn-jakie-sa-objawy-i-jak-wyglada-testowanie/