PrEP to jedna z bardziej popularnych metod ochrony przed zakażeniem HIV. Wiele osób wciąż jednak nie wie, jak ona działa, kiedy jej używać oraz jakie są jej zalety. Wiedza na temat takiej profilaktyki jest niezwykle istotna w obniżaniu wzrostu zachorowań.
PrEP – czym jest?
Profilaktyka przedekspozycyjna obejmuje stosowanie leków, które mogą zapobiec zakażeniu wirusem HIV. Te leki są przyjmowane przed potencjalnym narażeniem na wirusa (np. przed stosunkiem seksualnym) oraz przez pewien czas po ekspozycji. PrEP polega na codziennym zażywaniu jednej tabletki zawierającej dwa środki przeciwwirusowe działające przeciwko HIV.
Wzrost zakażeń HIV nieustanie rośnie w Polsce i na świecie, dotyczy on głównie mężczyzn, którzy spółkują z innymi mężczyznami. Co roku odnotowuje się blisko 1000 nowych zakażeń wśród wspomnianej grupy oraz ok. 300 w pozostałych.
PrEP – czy jest skuteczny?
Badania kliniczne wskazują wysoką skuteczność preparatu, która wynosi w większości przypadków nawet 99%.
PrEP – czy jest bezpieczny?
W trakcie badań klinicznych przeprowadzono ocenę bezpieczeństwa stosowania PrEP. U niektórych pacjentów zaobserwowano wczesne objawy niepożądane, takie jak nudności i utrata apetytu, które ustępowały po miesiącu. Niektórzy doświadczali także łagodnych bólów głowy. Nie zaobserwowano żadnych poważnych skutków niepożądanych.
PrEP – czy jest szczepionką?
Nie, PrEP działa w sposób odmienny niż szczepionka. Szczepionka ma na celu nauczenie układu odpornościowego rozpoznawania i zwalczania infekcji przez długi czas. Natomiast PrEP działa tylko wtedy, gdy tabletki są przyjmowane przed i po kontakcie seksualnym. Bez regularnego stosowania tabletek, ochrona przed zakażeniem nie jest zapewniona.
PrEP a PEP – różnice
PrEP to leki, po które sięga się jeszcze zanim jesteśmy narażeni na zakażenie wirusem HIV, z kolei PEP przyjmowany jest po pojedynczym zdarzeniu, w czasie którego mogło dojść do zakażenia. PEP to rozwiązanie awaryjne – stosowane w czterotygodniowej kuracji, o które możesz poprosić w trakcie teleporady lub wizyty stacjonarnej u lekarza chorób zakaźnych.
PrEP a stosowanie prezerwatyw
Nawet przy stosowaniu PrEP nie należy zrezygnować z używania prezerwatyw. Zarówno regularne, jak i doraźne przyjmowanie PrEP znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia HIV, ale nie gwarantuje ochrony w 100%. Prezerwatywy zapewniają ochronę przed zakażeniem HIV, jeśli są stosowane prawidłowo podczas każdego aktu seksualnego. Niemniej jednak nie zapewniają one absolutnej ochrony, gdyż mogą pęknąć, zsunąć się lub być używane niewłaściwie. Ponadto leki stosowane w ramach PrEP nie zapewniają ochrony przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Podsumowanie
PrEP to profilaktyka przedekspozycyjna, która ma zapobiegać zakażeniu wirusem HIV. Przyjmuje się ją przed podjęciem aktywności seksualnej, które może zakończyć się właśnie zakażeniem.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?