Dawniej zwana pląsawicą Huntingtona jest chorobą układu nerwowego, która daje bardzo określone objawy. Jak zatem przebiega choroba i jak rozpoznać jej objawy? Wyjaśniamy.
Choroba Huntingtona – czym jest
To choroba układu nerwowego, która ma podłoże genetyczne. Jej przebieg ma charakter postępujący i prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Zwykle pierwsze objawy choroby pojawiają się w wieku 40-50 lat, choć nie wyklucza się również młodzieńczej postaci, która może dawać pierwsze symptomy już w wieku 20 lat.
Choroba Huntingtona – objawy
Do głównych trzech objawów, które są typowe dla tej choroby, należą:
- zaburzenia ruchowe – ruchy pląsawicze;
- otępienie;
- zaburzenia osobowości.
Symptomy zwykle pojawiają się skrycie i rozwijają się powoli. Na dalszych etapach obserwuje się upośledzenie myślenia, a także zaburzenia mowy. Problemy z otępieniem i zaburzeniami nastroju oraz osobowości sprawiają, że pacjent nie radzi sobie z codziennymi czynnościami.
W przypadku objawów ruchowych na początku pojawia się nadmierny niepokój ruchowy i niezgrabność, a te z czasem przeradzają się w gwałtowne i niekontrolowane ruchy. Pojawienie się pierwszych symptomów jest sygnałem do wizyty u lekarza, który pomoże zdiagnozować jednostkę chorobową.
Choroba Huntingtona – leczenie
Nie istnieje skuteczna terapia dla choroby Huntingtona. Terapia stosowana w dzisiejszej medycynie ma za zadanie łagodzenie nieprzyjemnych objawów, obejmując zazwyczaj rehabilitację ruchową, trening logopedyczny oraz wsparcie psychologiczne.
Aby zmniejszyć nasilenie pląsawiczych ruchów, używa się środków, takich jak tetrabenazyna, ryluzol oraz amantadyna. Dodatkowo, w zależności od rodzaju i nasilenia objawów, mogą być stosowane leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne.
Choroba jest nieuleczalna, a jej przebieg postępuje, co z czasem pogłębia objawy. Jej przebieg zaleczy od rodzaju mutacji chorego. Nie ma też metody, aby jej zapobiec.
Podsumowanie
Choroba Huntingtona to choroba układu nerwowego, która daje triadę objawów: zaburzenia ruchowe (ruchy pląsawicze), otępienie, zaburzenia osobowości. Ma ona charakter postępujący, nie da się jej wyleczyć.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Ból podczas stosunku u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?
- Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie
- Ostre zapalenie trzustki – przyczyny i objawy?
- Ginekomastia – przyczyny i objawy
- Oponiak mózgu – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/146237,choroba-huntingtona