Wiesz, że często pojawiające się wzdęcia i bóle brzucha mogą świadczyć o przeroście bakterii w jelicie cienkim, czyli o SIBO? Choroba powoduje szereg objawów, które nie są zbyt typowe, więc trudno ją rozpoznać. Dowiedz się, co to za choroba i jakie są czynniki ryzyka.
SIBO – czym jest?
O SIBO, czyli zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, mówimy wtedy, gdy właśnie w jelicie cienkim pojawia się zbyt dużo bakterii. Owszem, są w nim zwykle bakterie, ale jest ich niewiele, a występowanie SIBO jest związane z zaburzeniami równowagi flory jelit.
SIBO – czynniki ryzyka
Do najczęstszych czynników ryzyka powstawania choroby zaliczamy:
- perystaltyka jelit – zaburzenia czynności motorycznej, jak np. w twardzinie układowej, zespole jelita drażliwego, chorobie Parkinsona, cukrzycy;
- zaburzenia trawienia w przebiegu chorób, jak mukowiscydoza czy przewlekłe zapalenie trzustki;
- błędy anatomiczne – np. zrosty pooperacyjne, omijające operacje bariatryczne, stan po operacjach, podczas których doszło do wycięcia fragmentu jelita – zastawki krętniczo-kątniczej, zwężenie jelit;
- leki – leki hamujące wydzielanie żołądkowe, opioidy;
- marskość wątroby;
- przewlekła choroba nerek;
- inne – podeszły wiek, uchyłki jelita cienkiego;
- niedobory odporności – niedobór IgA, zakażenie HIV.
SIBO – objawy
SIBO nie daje typowo charakterystycznych objawów występujących tylko w tej jednostce chorobowej. Najczęściej obserwuje się:
- przewlekłe biegunki (wodnista lub tłuszczowa – taka, którą trudno spłukać);
- wzdęcie brzucha (nadmierne gromadzenie i oddawanie gazów);
- uczucie pełności w jamie brzusznej;
- zaparcia.
W zaawansowanym stadium może się pojawić:
- obrzęki
- utrata masy ciała
- niedożywienie
- objawy niedoboru witamin A, D (np. tężyczka) i B12(np. zaburzenia neurologiczne);
- zmiany skórne – np. rumień guzowaty.
Jeśli zauważysz objawy, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Symptomy obecne w zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego nie są specyficzne i mogą pojawić się w różnych innych schorzeniach przewodu pokarmowego.
SIBO – leczenie
Leczenie skupione jest przede wszystkim na zredukowaniu ilości bakterii w jelicie oraz załagodzeniu objawów. Istotne jest również leczenie źródła choroby, choć nie zawsze jest to możliwe. Podstawą leczenie są zwykle antybiotyki, które mają zmniejszyć populację mikroorganizmów w tym odcinku przewodu pokarmowego, a także zniwelować symptomy choroby. Przy wystąpieniu niedoboru witamin istotna jest również ich suplementacja.
Podsumowanie
SIBO to stan, kiedy w jelicie cienkim pojawia się zbyt duża liczba bakterii, czemu towarzyszą uciążliwe objawy. Schorzenie w konsekwencji może powodować zaburzenia trawienia i wchłaniania.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitocienkie/80685,zespol-rozrostu-bakteryjnego