Czujesz wzmożoną senność lub zmęczenie? To może być wina niskiego poziomu ferrytyny. Jej niedobory mogą prowadzić do szeregu dolegliwości, które negatywnie wpływają na organizm. Sprawdź, jakie mogą pojawić się objawy i jakie są tego przyczyny.
Ferrytyna – co to?
Ferrytyna to białko, które pełni rolę przechowalni żelaza w organizmie, głównie w wątrobie. Można z pewnością stwierdzić, że jest to swoisty magazyn, z którego ciało pobiera zapasy żelaza w przypadku niedostatecznego dostarczania go na bieżąco, co prowadzi do nagłego obniżenia ilości tego pierwiastka. Poziom ferrytyny we krwi zależy od płci, a zakres normy jest dość obszerny.
Niska ferrytyna – normy
Do zbadania poziomu ferrytyny we krwi wystarczy zwykłe pobranie krwi. Normy tego białka są zależne od wieku i płci. Jej wartość w organizmie powinna wynosić:
- u mężczyzn: 30–300 ug/l;
- u kobiet: 15–200 ug/l
Warto zauważyć, że normy dla kobiet po menopauzie są takie same, jak dla mężczyzn, z kolei, jeśli chodzi o dzieci, to te wartości są znacznie niższe niż u dorosłych.
Niska ferrytyna – objawy
Niewystarczający poziom ferrytyny w organizmie może prowadzić do wielu różnych dolegliwości, takich jak:
- przewlekłe zmęczenie;
- senność;
- zaburzenia koncentracji;
- częste infekcje;
- łamliwość paznokci;
- suchość skóry;
- zmiany na błonie śluzowej języka i gardła;
- omdlenia;
- zajady w kącikach ust;
- wypadanie włosów.
Wiele objawów niedoboru ferrytyny może przypominać te charakterystyczne dla nerwicy lub niedoczynności tarczycy. Dlatego też warto przeprowadzić dokładne badania, które pomogą postawić odpowiednią diagnozę.
Niska ferrytyna – przyczyny
Niedobór tego białka może być związany z niedokrwistością, czyli anemią. Wynika to również z niedoboru żelaza. W rezultacie tego stanu obserwuje się zahamowanie tworzenia erytrocytów i zmniejszenie ilości ferrytyny.
Obniżony poziom ferrytyny może być związany z wiekiem, kondycją zdrowotną lub niektórymi procesami fizjologicznymi, dlatego pojawia się u:
- kobiet przed menopauzą – regularnie tracą krew (z hemoglobioną i żelazem) w czasie menstruacji;
- kobiet ciężarnych;
- dzieci;
- chorych na niedoczynność tarczycy (też przy Hashimoto);
- osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego;
- pacjentów z niedoborem witaminy C.
Do niskiego poziomu może doprowadzić również przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego, dróg rodnych i układu moczowego.
Niska ferrytyna – jak ją podnieść?
Zwiększenie poziomu ferrytyny jest możliwe poprzez stosowanie suplementów diety zawierających żelazo. W niektórych poważnych sytuacjach do leczenia może być konieczne wykorzystanie z leków na receptę.
Jednym z prostszych sposobów na podniesienie tego białka jest odpowiednio zbilansowana dieta. Musi ona przede wszystkim opierać się na produktach bogatych w wysoko przyswajalne żelazo hemowe pochodzenia zwierzęcego. Znajdziesz je w:
- mięsie i jego przetworach;
- rybach;
- mięsie z krwią – np. kaszanka;
- podrobach.
Podsumowanie
Niska ferrytyna w organizmie może prowadzić do wielu różnych dolegliwości, jak np. senność czy wypadanie włosów. Obniżony poziom białka może być związany z wiekiem, kondycją zdrowotną lub niektórymi procesami fizjologicznymi. Podniesienie stężenia ferrytyny we krwi wymaga często odpowiedniej suplementacji leków i zbilansowanej diety.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Miażdżyca – objawy i przyczyny
- Izotek – skutki uboczne przy leczeniu trądziku
- Alergia jesienna – co pyli jesienią?
- Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny i objawy
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.nowafarmacja.pl/blog/ferrytyna-co-to-jest-i-jakie-sa-jej-normy
https://diag.pl/pacjent/artykuly/ferrytyna-co-to-jest-badanie-i-normy/
https://upacjenta.pl/poradnik/niska-ferrytyna-objawy-jak-podniesc-jej-poziom