Zgaga to uczucie pieczenie w obszarze klatki piersiowej oraz w przełyku. Zwykle jest spowodowana zjedzeniem czegoś pikantnego lub wypiciem alkoholu i nie jest powodem do niepokoju. Może być jednak wynikiem chorób, co jednak należy skonsultować z lekarzem. Jakie więc objawy daje? Odpowiadamy.
Zgaga – czym jest?
To charakterystyczne uczucie pieczenie lub gorąca, które ulokowane jest zwykle w obszarze klatki piersiowej i promieniuje w kierunku gardła. Zgaga jest dość powszechną przypadłością, która może dotknąć zdrowe osoby np. po zjedzeniu nieodpowiedniego posiłku. Jeśli jednak utrzymuje się ona przez dłuższy czas, może być wypadkową chorób, co koniecznie należy skonsultować ze specjalistą.
Zgaga stanowi jedno z najczęstszych objawów choroby refluksowej przełyku. W większości sytuacji nie jest to poważne schorzenie. Niemniej jednak nawracające epizody zgagi mogą prowadzić do uszkodzenia przełyku. Dlatego, jeśli nurtują cię obawy, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub rozmowę z farmaceutą.
Zgaga – objawy
Zgaga może objawiać się w dość różny sposób, choć objawy są często do siebie podobne. Może przybierać ona następującą postać:
- uczucie palenia w klatce piersiowej lub gardle po posiłku;
- kwaśny lub słony posmak w gardle;
- ucisk za mostkiem;
- trudności w przełykaniu;
- potrzeba odbijania;
- mdłości.
Zgaga – przyczyny
Przyczyną powstawania zgagi jest zarzucenie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, którego nabłonek nie jest przystosowany do kontaktu z kwasem. To z kolei powoduje właśnie występowanie uciążliwego podrażnienia. Przyczyną zgagi może więc być choroba lub po prostu błąd dietetyczny.
Do czynników, które mogą wywoływać zgagę, zaliczymy:
- pikantne potrawy,
- cebulę,
- cytrusy,
- tłuste i ciężkostrawne potrawy,
- miętę,
- czekoladę,
- pomidory i ich przetwory,
- alkohol,
- napoje gazowane,
- mocną kawę i herbatę,
- duże posiłki.
Zgaga – wynik choroby
Zgaga może być wynikiem niektórych chorób, a jednym z częstych przypadków jest choroba refluksowa przełyku, charakteryzująca się niedomykanie dolnego zwieracza przełyku. Na rozwój tej dolegliwości wpływa szereg czynników, takich jak cukrzyca, nadwaga, alkoholizm oraz stosowanie niektórych leków. Niemniej jednak czasami trudno jest jednoznacznie zidentyfikować jedną konkretną przyczynę.
Zgaga – leczenie
Zapobieganie zgadze w przypadku choroby refluksowej często obejmuje długoterminowe stosowanie leków, które zmniejszają produkcję kwasu solnego w żołądku. Głównie używane są preparaty z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), takie jak omeprazol, esomeprazol, czy pantoprazol. Mniej powszechnie wybieranymi lekami są blokery receptora histaminowego H2, na przykład ranitydyna.
Podsumowanie
Zgaga charakterystyczne uczucie pieczenie lub gorąca, które ulokowane jest zwykle w obszarze klatki piersiowej i promieniuje w kierunku gardła. To często wynik błędu diety i spożywania niekorzystnych potrwa. Może być jednak wynikiem choroby refluksowej przełyku.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie
- Kolka wątrobowa – czym jest i jakie daje przyczyny?
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a15086-Zgaga__przyczyny_objawy_leczenie_domowe_sposoby
https://www.rennie.pl/zgaga/przyczyny-i-objawy