W ostatnim czasie ponownie zrobiło się głośno o tabletkach „dzień po” z powodu prac dotyczących zniesienia obowiązku recepty w przypadku ów tabletek. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy taki projekt zostanie przyjęty, mimo to przypomnijmy, jak działa tabletka dzień po i kiedy można ja zażyć.
Tabletka „dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna
Antykoncepcja awaryjna obejmuje stosowanie leku hormonalnego po wystąpieniu niezabezpieczonego stosunku płciowego lub w przypadku nieskuteczności zastosowanej metody antykoncepcyjnej. Jej celem jest zapobieżenie niechcianej ciąży.
Tabletka „dzień po” – jakie są rodzaje tabletek
Obecnie na rynku mamy dwa rodzaje tabletek:
- Escapelle – zawiera ona lewonorgestrel i wpływa na endometrium, zagęszczając śluz szyjkowy, co utrudnia migrację plemników. Powoduje na również zmiany, które nie pozwalają zagnieździć się plemnikom. Można ją zażyć maksymalnie 72 godziny po stosunku;
- EllaOne – składa się z octanu uliprystalu i prowadzi do opóźnienia albo zahamowania owulacji, a także utrudnia przemieszczanie się plemników. Można ją wziąć maksymalnie 120 godzin po ryzykownej sytuacji.
Pamiętaj, że przyjęcie tabletki po wskazanym czasie skutkuje tym, że tabletka nie zadziała. W konsekwencji może dojść do zapłodnienia.
Tabletka „dzień po” – kiedy po nie sięgać?
Często kobiety decydują się sięgnąć po tabletkę, kiedy pojawia się ryzyko niechcianej ciąży. Zwykle taka konieczność zachodzi, gdy doszło do jednej z poniższych sytuacji:
- pękła prezerwatywa.
- prezerwatywa była na członku tylko przez połowę stosunku,
- doszło do wytrysku na drogi rodne,
- sperma dostała się w okolice wejścia do pochwy,
- osoba zapomniała/nie mogła wziąć swoich tabletek antykoncepcyjnych,
- krążek antykoncepcyjny został wyciągnięty z pochwy na bardzo długi czas.
Warto pamiętać, że darmowa tabletka oraz darmowe leczenie ograniczające zakażenie HIV przysługują również w momencie, gdy kobieta zgłasza gwałt.
Tabletka „dzień po” – skutki uboczne
Po przyjęciu tabletki „dzień po”, podobnie jak w przypadku wielu innych leków, możliwe są działania niepożądane i skutki uboczne. Do najczęstszych zalicza się:
Tabletka „dzień po” – jak ją dostać?
Obecnie do otrzymania tabletki konieczne jest posiadanie recepty lub e-recepty, którą może wystawić lekarz każdej specjalizacji. Dopiero z receptą możliwe jest kupienie jej w aptece.
Podsumowanie
Tabletka „dzień po” to antykoncepcja awaryjna, która zapobiega niechcianej ciąży. Obecnie jest dostępna wyłącznie na receptę. Pojawiły się jednak plany, które mają zmienić te dzisiejsze przepisy.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródło:
https://dimedic.eu/pl/lekarstwo/antykoncepcja-awaryjna