Interpłciowość jest prawie tak samo powszechna jak bycie rudowłosym. Zatem jeśli kiedykolwiek spotkaliśmy osobę rudą, to na pewno też interpłciową. Kim są więc takie osoby i z czym borykają się na co dzień? Odpowiadamy.
Interpłciowość – kim są takie osoby?
Pod parasolem interpłciowości znajdują się osoby, które urodziły się z ciałem niewpisującym się w binarny podział płci – pod względem społecznym i medycznym. Zmiany mogą dotyczyć różnych cech – chromosomy, ustrój hormonalny, wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe. Co ważne, interpłciowość dotyczy budowy i funkcjonowania ciała (jego narządów), a nie tożsamości, dlatego też nie można jej mylić z transpłciowością – choć osoby interpłciowe mogą być osobami trans.
Zróżnicowane cechy płciowe mogą być widoczne już podczas badań prenatalnych, po narodzinach dziecka albo dopiero w okresie dzieciństwa, dojrzewania, a nawet w dorosłym życiu. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.
Interpłciowość – operacje i „leczenie”
Warto zaznaczyć, że różnorodność cech płciowych jest naturalna, a większość osób interpłciowych rodzi się zdrowa i nie wymaga leczenia medycznego. Niestety niektórzy doświadczają praktyk, takich jak operacje normalizujące, które polegają na modyfikacjach narządów płciowych, na przykład redukcji wielkości łechtaczki czy usunięciu gonad.
Taki zabieg przeprowadza się zwykle na niemowlakach, gdy te nie są w stanie wyrazić świadomej zgody. Rodzice często nie są dokładnie informowani o konsekwencjach takich praktyk, a skuteczność takich działań nie jest też do końca potwierdzona. Wiele interpłciowych osób skarży się na negatywne skutki przedwczesnej operacji.
Interpłciowość – prawa
W roku 2013 Juan E. Mendez, ekspert ONZ ds. tortur, potępił praktyki „normalizacyjne” przeprowadzane bez świadomej zgody osób interpłciowych, określając je jako okrutne, nieludzkie i upokarzające.
Misją ruchu wspierającego prawa osób interpłciowych jest przesunięcie momentu interwencji medycznych, aby umożliwić dzieciom i młodym ludziom interpłciowym aktywny udział w procesie podejmowania decyzji. Jednocześnie dąży się do zachowania zdrowia i zapewnienia komfortowego funkcjonowania.
Warto też zwrócić uwagę na słownictwo – nazwy takie jak hermafrodyta, obojnak czy inerseksualność są niepoprawne i stygmatyzujące. Dlatego też rekomenduje się używanie zwrotu osoba interpłciowa (jeśli ta nie identyfikuje się stricte jako mężczyzna lub kobieta).
Podsumowanie
Interpłciowość dotyczy budowy i funkcjonowania ciała, a zmiany mogą dotyczyć różnych cech – chromosomów lub gospodarki hormonalnej. Są to jednak osoby zdrowie, które często wbrew własnej woli doświadczają medycznych zabiegów. Jedynym poprawnym określeniem jest „osoba interpłciowa”, reszta funkcjonujących nazw, jak hermafrodyta, są stygmatyzujące, dlatego zadbaj o odpowiednie zwroty w stosunku do takich osób.
Przeczytaj też:
- Tętniak mózgu – przyczyny i objawy
- Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy
- Żółtaczka – przyczyny i objawy
- Łuszczyca – przyczyny i objawy
- Refluks – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.interakcja.org.pl/
https://sexed.pl/osoby-interplciowe/