W ostatnim czasie wiele mówi się o energetykach, gdyż w styczniu 2024 r. wprowadzono zakaz ich sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia. Warto więc przy tej okazji pochylić się nad tymi napojami, skupiając się przede wszystkim na ich szkodliwym wpływie na nasze zdrowie. Regularne spożywanie energetyków przynosi bowiem negatywne skutki zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży.
Energetyki – czym są?
Jak sama nazwa wskazuje, są to napoje energetyzujące, które mają dostarczyć dodatkowej porcji energii, a przy tym zwiększać wytrzymałość, aktywność psychoruchową, niwelować zmęczenie oraz podnosić koncentrację. Duża ilość węglowodanów i obecność substancji aktywnych, takich jak kofeina, są odpowiedzialne za uzyskanie wspomnianych efektów.
Energetyki – czym są i jak działają?
Napoje energetyzujące zawierają wiele składników aktywnych, dlatego też ich regularne spożycie ma naprawdę negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nawet w jednej puszcze o pojemności 250 ml może znajdować się średnio 25 g cukru, którego nadmierne spożycie może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak:
- otyłość,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby układu sercowo-naczyniowego.
Najczęściej w energetykach znajdziemy składniki, takie jak:
- kofeina,
- tauryna,
- guarana,
- glukuronolakton,
- L-karnityna,
- inozytol,
- dodatek witamin z grupy B.
Energetyki a skutki uboczne
Eksperci jednogłośnie opowiadają się za tym, że nadmierna konsumpcja energetyków może mieć opłakane skutki dla naszego zdrowia. Zalicza się do nich:
- podniesienie ciśnienia krwi,
- przyspieszenie akcji serca,
- zwiększenie pobudliwości,
- bóle i zawroty głowy,
- bezsenność i pogorszenie jakości snu,
- bóle żołądka,
- zgagę,
- wzrost masy ciała,
- rozwój insulinooporności,
- uszkodzenie szkliwa zębów,
- rozwój chorób sercowo-naczyniowych – w tym wzrost ryzyka udaru lub zawału serca.
Energetyki a zdrowie dziecka
Składniki napojów energetyzujących działają szkodliwie szczególnie na dzieci i młodzież. Kofeina, będąca głównym składnikiem tych napojów, nie jest zalecana w diecie dzieci ze względu na jej psychoaktywne działanie. Zwiększone spożycie przez dzieci może prowadzić do nagłych zmian nastroju, rozdrażnienia i niepokoju, a spożywanie dużych ilości może znacząco podnosić ciśnienie tętnicze krwi. Wielu specjalistów przestrzega przed spożyciem energetyków, gdyż te mogą u młodych osób prowadzić też do powstania powikłań sercowo-naczyniowych.
To właśnie m.in. w celu ograniczenia spożycia energetyków wśród dzieci i młodzieży zdecydowano się na wprowadzanie nowych przepisów (obowiązujących od 1 stycznia 2024 r.), które zabraniają sprzedaży tych napojów osobom nieletnim.
Podsumowanie
Energetyki mogą prowadzić do wielu skutków ubocznych, które mają szkodliwy wpływ szczególnie na dzieci i młodzież. Regularne spożycie wiąże się nawet z uzależnieniem i pojawianiem się cukrzycy czy chorób układu sercowo-naczyniowego.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła
https://gemini.pl/poradnik/zdrowe-odzywianie/sie-kryje-napojach-energetyzujacych/
https://www.gov.pl/web/psse-warszawa/napoje-energetyzujace–wplyw-na-zdrowie-dzieci-i-mlodziezy
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/wplyw-energetykow-na-zdrowie-efekty-uboczne-kofeiny-i-tauryny