Choroba wieńcowa i inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego to jedne z najczęstszych powodów zgonów w Polsce. Często kojarzymy je z mężczyznami, ale kobiety również mogą na nie cierpieć. Postać objawów uogólniono, biorąc pod uwagę wyłącznie męski pryzmat, kiedy kobiety mogą cierpieć w zupełnie inny sposób. Dowiedz się, jakie objawy pojawiają się u pacjentek.
Zawał serca – czym jest?
Zawał serca pojawia się, gdy do komórek mięśnia sercowego dopływa zbyt mała ilość krwi. To z kolei prowadzi do martwicy tkanki. Dochodzi do nieprawidłowej reakcji komórek mięśnia sercowego, która polega na kurczeniu się, a potem rozpadaniu, więc do krwi przedostają się substancje z komórek.
Częstotliwość wystąpienia zawału rośnie wraz z wiekiem i jest to najczęstsza przyczyna zgonów wśród kobiet.
Zawał serca – zależy od płci
Różnice w budowie anatomicznej mężczyzn i kobiet raczej nie budzą niczyich wątpliwości – ba, zauważamy je gołym okiem na co dzień. Rzecz ma się zgoła inaczej w przypadku przebiegu chorób, które mogą dotknąć każdą z płci. Dolegliwości układu sercowo-naczyniowego często kojarzą się wielu pacjentom głównie z męskimi przypadłościami, co oczywiście nie jest prawdą. Kobiety bardzo często cierpią na tego typu schorzenia, tylko ich objawy mogą różnić się od tych, których doświadczają mężczyźni. Należy wziąć to pod uwagę i nie oceniać kobiecych dolegliwości przez męski pryzmat, gdyż nie jest to miarodajna obserwacja.
Objawy zawału u kobiet
Wiele pacjentek zauważa u siebie typowy silny ból w klatce piersiowej – znany z opisu objawów zawału serca. Jednak znaczna większość zgłasza dolegliwości o nietypowej postaci, które wymagają sporej czujności i sprawności lekarza. Nierzadko zdarza się, że objawy przypominają te, które pojawiają się przy chorobach układu pokarmowego.
U kobiet należy przede wszystkim zwrócić uwagę na objawy, takie jak:
- ból w nadbrzuszu lub ból pleców,
- spadek tolerancji wysiłku, brak sił,
- zawroty głowy, omdlenie,
- nudności, wymioty, ból brzucha,
- poty,
- uderzenia gorąca,
- kołatnie serca,
- objawy grypopodobne.
Warto zwrócić uwagę na to, że wiele kobiet zgłasza się po pomoc o wiele później niż mężczyźni. To niestety zmniejsza ich szanse na skuteczną pomoc, dlatego tak ważnie jest nieignorowanie jakichkolwiek niepokojących objawów.
Zawał serca – jak uniknąć
Specjaliści zwracają uwagę na podejmowanie kroków, które mogą zapobiegać występowaniu zawału u kobiet. W okresie okołomenopauzalnym warto:
- odżywiać się zdrowo – zrezygnować przede wszystkim z alkoholu i ograniczyć sól;
- rzucić palenie, ale też wystrzegać się biernego palenia;
- utrzymywać prawidłową masę ciała;
- zadbać o aktywność fizyczną – chodzić na spacery lub uprawiać jogę.
Podsumowanie
Objawy zawału u kobiet nie są takie same, jak u mężczyzn. Należy zwrócić uwagę na kilka z nich, aby rozpoznać chorobę. Często mogą wskazywać na inną dolegliwość, dlatego też w przypadku kobiet specjaliści powinni być naprawdę czujni.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie
- Kolka wątrobowa – czym jest i jakie daje przyczyny?
Źródła:
https://www.dw.com/pl/zawa%C5%82-serca-u-kobiet-inny-ni%C5%BC-u-m%C4%99%C5%BCczyzn/a-52247190