Nieodpowiednie przyjmowanie leków może być tragiczne w skutkach i prowadzić do wielu niebezpiecznych konsekwencji. Jedną z nich jest właśnie polekowe uszkodzenie wątroby, które może przybierać przeróżną formę, a przez długi czas może nawet nie dawać o sobie znać. Jak rozpoznać to schorzenie? Podpowiadamy.
Polekowe uszkodzenie wątroby – czym jest?
To stan uszkodzenia wątroby lub zaburzenia jej funkcjonowania wskutek zażywanych leków. Taka sytuacja ma miejsce, gdy dawki przyjmowanych leków są zbyt duże lub aplikowane bez konsultacji z lekarzem. W grupie ryzyka znajdują się m.in. osoby:
- płci męskiej,
- przyjmujące duże ilości lub wysokie dawki leków,
- chore przewlekle, które przyjmują leki od dłuższego czasu,
- nadużywające alkoholu,
- chore na schorzenia wątroby,
- w podeszłym wieku – szczególnie te po 60 roku życia.
Polekowe uszkodzenie wątroby – objawy
Objawy tego stanu mogą przybierać przeróżną formę w zależności od przyjmowanych substancji. Co ważne, symptomy nie pojawiają się zbyt szybko – mogą być odczuwalne nawet po 90 dnia od czasu przyjęcia leku. Do najczęstszych objawów zaliczymy:
- ból w nadbrzuszu lub pod prawym łukiem żebrowym,
- świąd skóry,
- zażółcenie skóry i twardówek,
- odbarwienie stolca,
- ciemny mocz,
- trudne do opanowania krwawienia,
- skłonność do występowania siniaków (podbiegnięć krwawych),
- brak apetytu,
- nudności i wymioty,
- złe samopoczucie,
- uczucie zmęczenia i senność,
- zaburzenia zachowania i świadomości (encefalopatia),
- utrata przytomności,
- śpiączka.
Polekowe uszkodzenie wątroby – diagnostyka
W przypadku podejrzenia polekowego uszkodzenia wątroby pomocna okaże się wizyta u hepatologa. To właśnie on specjalizuje się w leczeniu chorób wątroby. Diagnostyka zaczyna się przede wszystkim od przeprowadzenia wywiadu i badania przedmiotowego. Specjalista zbierze informację na temat przyjmowanych leków i zauważonych objawów. Oceni on ryzyko wystąpienia uszkodzenia i wykluczy inne możliwe choroby.
Początkowa faza uszkodzenia często nie daje objawów, więc konieczne są badania biochemiczne, aby uzyskać oraz stanu wątroby. Stan polekowego uszkodzenia uwidacznia się przede wszystkim we wzroście parametrów wątrobowych (ALAT, AspAT, GGTP). Często pojawiają się też zaburzenia syntezy glukozy oraz tłuszczów, a także spadek ilości mocznika w krwi.
Polekowe uszkodzenie wątroby – leczenie
Przebieg leczenie jest uzależniony od tego, w jakim stopniu została uszkodzona wątroba. Lekarze najczęściej sięgają po fosfolipidy i sylimarynę, gdyż to ona stabilizują błony komórek wątroby. Jeśli jednak dojdzie do ostrej niewydolności wielonarządowej, konieczne jest wykonanie zabiegu hemodializy oraz hemofiltracji, co przyspieszy eliminację toksyn.
Polekowe uszkodzenie wątroby – jak zapobiec?
Przede wszystkim należy przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Warto również pamiętać o tym, aby nie łączyć leków z tej samej grupy – chyba że takie działanie zaleci lekarz. Trzeba też uważać na łączenie leków z pokarmami i innymi farmaceutykami.
Podsumowanie
Polekowe uszkodzenie wątroby to stan, który prowadzi do uszkodzenia wątroby lub zaburzenia jej funkcjonowania. Wiąże się z przyjmowaniem leków w nieodpowiednich ilościach. Skutki tego stanu mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50955,polekowe-uszkodzenia-watroby