Zdrowy sen to równie ważny czynnik, co jedzenie czy oddychanie. Bez niego nie możemy funkcjonować prawidłowo, co prowadzi do lawiny problemów. Jak sobie radzić z tym uporczywym problemem, który dosięga coraz więcej Polaków? Podpowiadamy!
Bezsenność – co jest powodem?
Powodów bezsenności może być naprawdę wiele, należy je jednak rozpatrywać, mając na uwadze ich dwa rodzaje:
- zewnątrzpochodne – zbyt wysoka temperatura pomieszczenia, niewygodne łóżko, hałas, światło zza okna;
- wewnątrzpochodne – nerwica i depresja.
Za bezsenność odpowiedzialne mogą być też choroby, takie jak:
- cukrzyca;
- przewlekłe bóle;
- nowotwory;
- bezdech senny;
- schorzenia reumatyczne;
- nadczynność tarczycy.
Niewystarczająca ilość snu lub sen złej jakość wpływa znacząco na nasze życie. Przede wszystkim jesteśmy mniej skupieni na nauce lub pracy, a nasza odporność i pamięć są znacznie osłabione.
Bezsenność – leki i zioła
Wiele osób szuka sposobu na to, aby w końcu móc spokojnie spać i dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej regeneracji. Tu z pomocą mogą przyjść zioła, wiele z nich bowiem ma działanie kojące i relaksujące.
Warto sięgnąć więc po:
- napar z szyszek chmielu;
- kozłek lekarski (waleriana);
- melisę lekarską;
- napar z dziurawca lekarskiego.
Pomocne mogą okazać się też leki z melatoniną, która reguluje godziny snu i czuwanie, a przy tym zoptymalizuje zegar biologiczny. To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób pracujących na różnych zmianach w ciągu doby. Należy jednak pamiętać, aby nie sięgać po nie:
- po wypiciu alkoholu,
- przy schorzeniach wątroby;
- w czasie ciąży;
- przy osłabionym układzie immunologicznym.
Bezsenność – domowe sposoby
Pierwszym z domowych rozwiązań może być sok z wiśni, który ma zwiększać poziom melatoniny w organizmie. Wypicie szklanki ma ponoć skrócić czas zasypiania nawet o 17 minut.
Zbawienne działanie ma mieć również aktywność fizyczna, która znacznie podnosi efektywność snu. Warto jednak nie ćwiczyć na chwilę przed spaniem, gdyż ruch pobudzi nas i tym samym będziemy mieć jeszcze większe problemy ze spaniem.
Na lepszą jakość snu wpływa również światło niebieskie. Dlatego na dwie godziny przed snem warto zrezygnować z przeglądania telefonu lub TV. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po książkę lub posłuchać odprężającej muzyki.
W walce z bezsennością istotna jest również dobra dieta, a także regularne pory spania, które wyrobią w nas zdrowy nawyk.
Podsumowanie
Bezsenność to duży kłopot, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Warto znaleźć sposób, aby skutecznie ją zniwelować.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie
- Kolka wątrobowa – czym jest i jakie daje przyczyny?