To zespół bólowy przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka położonych po stronie przyśrodkowej stawu łokcia. Choć może wydawać się to skomplikowane, to w rzeczywistości jest to ból łokcia, który często przybiera różną intensywność. Warto zatem wiedzieć, jakie daje objawy i jak się z nim uporać.
Łokieć golfisty – co to jest?
To schorzenie, które zwykle dotyka osoby aktywne fizycznie. Ból jest obecny w okolicach przyśrodkowej strony łokcia. Winne są temu nawracające urazy i przeciążenia powodujące uszkodzenie wspólnego przyczepu ścięgien zginaczy nadgarstka.
Łokieć golfisty – objawy
Do najczęstszych objawów łokcia golfisty zaliczamy:
- ból – dotyczy głównie wewnętrznej strony łokcia i może rozszerzać się wzdłuż przedramienia. Może on też zwiększać się w czasie aktywności ruchowej;
- trudności w ruchu – wiąże się to z ograniczonym wykonywaniem pewnych ruchów ręki i przedramienia;
- duża wrażliwość – dotyk lub nacisk na miejsce bóle może go potęgować;
- osłabienie mięśni ręki i przedramienia;
- kłopot z utrzymanie przedmiotów w ręce;
- mrowienie i drętwienie ręki.
Łokieć golfisty – przyczyny
Jest wiele czynników, które mogą być odpowiedzialne za powstanie łokcia golfisty:
- zmiany przeciążeniowe i uszkodzenia przyczepów – przyczyną jest wystawienie na nadmierną liczbę mikrourazów i przeciążeń w obszarze przyczepu mięśnia nawrotnego obłego lub mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka;
- degeneracja tkanek – powtarzające się mikrourazy skutkują stopniową degeneracją tkanek w stawie łokciowym;
- aktywność sportowa – osoby, które aktywnie uczestniczą w sportach wymagających intensywnego użycia kończyn górnych, na przykład podnoszenie ciężarów bez stosowania odpowiedniej techniki, mogą być bardziej narażone na rozwinięcie zespołu łokcia golfisty;
- nadmierna aktywność – wykonywanie powtarzających się ruchów nadgarstka poza jego naturalnym zakresem, takie jak wielokrotne zginanie lub prostowanie;
- rodzaj zawodu – osoby pracujące w zawodach, które narażają łokieć na obciążenia i wymagają wykonywania powtarzalnych ruchów rąk, takich jak stolarz, mechanik czy pracownik biurowy.
Łokieć golfisty – leczenie
Leczenie tego schorzenia może przebiegać operacyjnie lub nieoperacyjnie. Jeśli przypadek nie wymaga operacji, to często sięga się po leki przeciwbólowe lub/i glikokortykosteroidy podawane poprzez miejscowe iniekcje. Oczywiście jest wtedy konieczna konsultacja z lekarzem, który zaleci odpowiednią farmakoterapię.
Jeśli jednak standardowe leczenie nie przynosi skutków, a dolegliwości nieustannie się utrzymają, to zalecany jest zabieg chirurgiczny. Procedura ta obejmuje usunięcie uszkodzonych tkanek oraz przeprowadzenie dodatkowych nawierceń nadkłykcia przyśrodkowego na kości ramiennej. Jej celem jest zwiększenie ukrwienia w obszarze uszkodzeń i przyspieszenie procesu regeneracji.
Podsumowanie
Łokieć golfisty to ból jest obecny w okolicach przyśrodkowej strony łokcia. Zwykle dotyka on aktywne osoby lub określone grupy zawodowe. Nieleczony może prowadzić do martwicy tkanek, powstania zwapnień lub zwyrodnień.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://polmed.pl/zdrowie/lokiec-golfisty/