Niestety zapewne większość z nas musiała, choć raz znaleźć się na SOR-ze. Doskonale wiemy, jak wiele czasu trzeba tam spędzić, aby spotkać się z lekarzem. Od nowego roku ma się to zmienić, gdyż nowe rozporządzenie ma zniwelować kolejki i przyspieszyć działanie SOR-u. Jak to będzie dokładnie funkcjonowało? Odpowiadamy.
SOR – rozporządzenie
Minister Zdrowia dokonał zmian w projekcie Rozporządzenia, które dotyczy rodzajów i wzorów dokumentacji medycznych oraz jej wzorów i przetwarzania. Ma to bezpośredni związek ze zmianami, jakie planuje się wprowadzić na SOR-ach od nowego roku. Nowe zasady mają dotyczyć przede wszystkim tych pacjentów, których stan zdrowotny nie będzie zagrażał ich życiu.
Podobnie jak do tej pory będzie funkcjonować etykietowanie pacjentów kolorami w zależności od stopnia zagrożenia życia, jednak będą już kierowani gdzie indziej.
SOR – segregacja pacjentów
Obecnie sytuacja na SOR-ze budzi wiele negatywnych opinii. Wielu pacjentów skarży się nawet na kilkunastogodzinne oczekiwanie w kolejce, co często jest niezwykle uciążliwe. Po triażu pacjenci dostają swój kolor, który ustala kolejność przyjęć na podstawie stopnia zagrożenia życia. Nowe przepisy mają jednak zmienić te działania i zniwelować kolejki.
Pacjenci ze stanem stabilnym (zwykle na SOR-ze oznaczeni kolorem zielonym lub niebieskim) zostaną skierowani z SOR-u do POZ-u (poradnia podstawowej opieki zdrowotnej). Jeśli przybędą na oddział ratunkowy w nocy lub w święta wtedy zostaną odpowiednio skierowani do NiŚOZ (Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej), gdzie uzyskają odpowiednią opiekę medyczną.
Przepisy regulują również kwestie NiŚOZ – do 31 grudnia 2023 r. przy każdym SOR-ze powinien funkcjonować już taki punkt.
SOR – dokumentacja medyczna
Rozporządzenie ma wprowadzić też kilka zmian w dokumentacji medycznej dot. SOR-u. Dokumentem kończącym pobyt ma być karta segregacji medycznej z adnotacją o braku wskazań do leczenia na SOR-ze. To ona zastąpi kartę informacyjną z leczenia szpitalnego, zyskując przy tym status „indywidualnej dokumentacji medycznej zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej”.
Dokumentacja medyczna w formie opisu przebiegu choroby będzie ograniczona w zakresie i nie będzie wymagać potwierdzenia podpisem lekarza przed jej finalizacją.
SOR – czy nowe zmiany to dobry pomysł?
Autorzy nowelizacji opowiadają się za słusznością wprowadzanych zmian. Ich zdaniem takie działania oszczędzą sporo czasu pacjentom i lekarzom. Jednocześnie podkreślają, że nie chcą odmawiać leczenie chorych, bo ci dostaną odpowiednią opiekę we wskazanych ośrodkach leczenia.
Podsumowanie
SOR od stycznia ma zyskać nową organizację. Nowelizacja ma usprawnić jego działanie i zmniejszyć kolejki. Choć przepisy brzmią dobrze, to wielu obawia się o ich wdrożenie w życie.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Ból podczas stosunku u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?
- Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie
- Ostre zapalenie trzustki – przyczyny i objawy?
- Ginekomastia – przyczyny i objawy
- Oponiak mózgu – czym jest i jakie daje objawy?