Jesień to sezon wzmożonych infekcji, które dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Angina to jedna z najpopularniejszych chorób, atakująca gardło. Mimo że zwykle przebiega łagodnie, to warto wiedzieć, jakie daje objawy i jak się przed nią chronić.
Angina – czym jest?
To dość powszechna choroba i z pewnością wielu z was dobrze ją zna. Warto jednak przypomnieć, że angina, nazywana też zapaleniem migdałków, może być powodowana przez różne infekcje bakteryjne i wirusowe. Mikroorganizmy wywołujące anginę to zwykle paciorkowce. Warto również wiedzieć, że nieleczona angina może prowadzić do poważnych powikłań. Na szczęście jest to schorzenie, które dość łatwo zdiagnozować, a następnie przeprowadzić leczenie.
Angina – objawy
Choroba daje zwykle dość charakterystyczne objawy, do których zalicza się:
- ból gardła i ból podczas połykania;
- czerwone oraz obrzęknięte migdałki z plamami wypełnionymi ropą (białe naloty);
- gorączka;
- trudności z połykaniem;
- ból głowy;
- ból uszu i szyi;
- problemy ze snem;
- zmęczenie;
- kaszel;
- dreszcze;
- powiększenie gruczołów chłonnych.
U dzieci może pojawić się również wzmożona drażliwość, obniżony apetyt oraz nadmierne ślinienie.
Angina – diagnoza
Diagnozę może oczywiście wydać lekarz pierwszego kontaktu, który przede wszystkim przeprowadza badanie ogólne. Sprawdza, czy występuję obrzęk migdałów, czy pojawiają się białe naloty oraz kontroluje stan węzłów chłonnych – mogą być one powiększone. Można też pobrać wymaz z gardła, aby dokładnie sprawdzić przyczynę – czy jest nią wirus, czy bakteria. Można również posłużyć się badaniem krwi, które wskaże występowanie zmian w organizmie.
Angina – leczenie
Łagodny przebieg choroby zwykle nie wymaga leczenie. Ostre przypadki bardzo często wymagają stosowania antybiotyków, a nawet wycięcia migdałków. Pomocne okażą się też leki łagodzące ból gardła – np. pastylki do ssania. Często również zaleca się płukanie gardła ciepłą i słoną wodą.
Angina – jak uniknąć zarażenia?
Przede wszystkim należy unikać osób, które są chore na anginę, bo tak zarazimy się najszybciej. Nie powinno się dzielić z chorym jedzeniem oraz piciem, a naczynie najlepiej dokładnie myć. Należy też pamiętać o częstym myciu dłoni.
Podsumowanie
Angina to infekcja wirusowa lub bakteryjna. Jej typowy objaw to ból gardła przy przełykaniu. Zwykle ma łagodną postać i nie wymaga interwencji lekarza. W ostrych przypadkach czasami zaleca się przyjmowanie antybiotyków.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Ból podczas stosunku u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?
- Grzybica pochwy – przyczyny, objawy, leczenie
- Ostre zapalenie trzustki – przyczyny i objawy?
- Ginekomastia – przyczyny i objawy
- Oponiak mózgu – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,angina-objawy-przyczyny-leczenie