Nowotwór trzustki to choroba, która może długo nie dawać o sobie znać. Jest bardzo niebezpieczna i może mieć tragiczne skutki dla naszego zdrowia i życia. Jakie objawy można zaobserwować i czym się ona charakteryzuje? Podpowiadamy.
Rak trzustki – nowotwór
Trzustka jako gruczoł trawienny jest bardzo ważną częścią przewodu pokarmowego. Jest umiejscowiona za żołądkiem, w pętli dwunastnicy i składa się z głowy, trzonu i ogona. Trzustkę pokrywają pęcherzyki wydzielnicze, które są potrzebne do prawidłowego trawienia składników pokarmowych.
Nowotwory trzustki niestety charakteryzują się dużą śmiertelnością. Wpływa na to kilka istotnych czynników, takich jak brak objawów w początkowej fazie choroby, brak odpowiednich badań przesiewowych, niska skuteczność leków i szybki rozwój choroby. Ryzyko zachorowanie wzrasta po 50. roku życia i częściej dotyka mężczyzn.
Rak trzustki – objawy
Niestety nowotwór trzustki bardzo często nie daje objawów przez długi czas, a kiedy się one pojawiają, to są często niespecyficzne. Przez te okoliczności bardzo trudno postawić trafioną diagnozę, która uratuje chorego. Znaczące objawy pojawiają się zwykle wtedy, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stopniu.
Do niespecyficznych objawów należy zaliczyć:
- bóle brzucha – szczególnie w nadbrzuszu;
- żółtaczkę – skóra chorego ma żółte zabarwienie – tak samo białka oczu oraz błony śluzowe;
- zaburzenia nastroju – najczęściej objawy depresyjne;
- podskórne guzki;
- powiększone węzły chłonne;
- utratę masy ciała;
- brak apetytu;
- nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego – np. wymioty, nudności, biegunki, biegunki tłuszczowe;
- cukrzycę lub upośledzoną tolerancję glukozy;
- skrzepliny w układzie żylnym.
Rak trzustki – diagnostyka
Oczywiście podstawą diagnostyki jest dokładny wywiad lekarski, kiedy lekarz może sprawdzić np. kondycję skóry i węzłów chłonnych. Zwykle początkowy etap diagnozy to także badania ogólne oraz te, które skontrolują stan wątroby. W dalszych etapach diagnostyki niezbędne okażą się badania, takie jak:
- ultrasonografia jamy brzusznej;
- rezonans magnetyczny jamy brzusznej;
- tomografia komputerowa;
- endosonografia (ultrasonografia endoskopowa).
To oczywiście nie zamyka listy badań, które mogą okazać się niezbędne w diagnostyce nowotworu. Bardzo ważna jest też np. biopsja – pobranie fragmentu zmiany, aby poddać ją analizie.
Rak trzustki – leczenie
Niestety leczenie raka trzustki nie należy do najłatwiejszych. Obecne metody terapii są też niewystarczająco skuteczne. Całe leczenie jednak zależy od tego, w jakim stadium choroby jest pacjent i czym charakteryzuje się dany przypadek. Leczenie może polegać na usunięciu zmian nowotworowych, a jeśli zabieg chirurgiczny nie jest możliwy, to podejmuje się terapię paliatywną.
Rak trzustki – czynniki ryzyka
Trudno wskazać jeden złoty środek, który pomoże zapobiec chorobie. Często mówi się jednak o zachowaniu zdrowego trybu życia, zrezygnowaniu z alkoholu i papierosów oraz o podjęciu zdrowej diety. Zaleca się również monitorowanie stanu trzustki szczególnie u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą.
Podsumowanie
Rak trzustki to podstępna choroba, która długo może nie dawać o sobie znać. Jej objawy są często niespecyficzne, a diagnoza nierzadko jest postawiona zbyt późno. Częstotliwość umieralności na ten rodzaj raka jest dość duża.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie
Źródła:
https://polmed.pl/zdrowie/nowotwor-trzustki/