Ostatnio w Internecie zawrzało z powodu afery pedofilskiej, w którą uwikłani są youtuberzy. Jedną z poruszanych kwestii był problem groomingu, którego dopuszczał się znany młodzieży Gargamel. Czym zatem jest zjawisko groomingu i jak ochronić przed nim dziecko. Podpowiadamy.
Grooming – czym jest?
Grooming to nic innego jak technika manipulacji, która polega na uwodzeniu dzieci w przestrzeni internetowej. Sprawca udaje przyjaźń, stara się pocieszyć i wspierać ofiarę, ale jego działania zmierzają do nawiązania relacji erotycznej.
Oczywiście grooming to praktyka, która jest przestępstwem i reguluje to art. 200a Kodeksu karnego. Wedle przepisów każda osoba, która obcuje z małoletnim poniżej 15 roku życia – w tym nakłania go do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności na okres 3 lat. Ponadto już samo złożenie propozycji o podłożu seksualnym podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności na 2 lata.
Grooming – jak go rozpoznać?
Grooming to oczywiście proces, który trwa dość długo, a jego skutki są widoczne zwykle po jakimś czasie. Praktyka ta obejmuje kilka etapów – pierwszy z nich to obserwacja ofiary i gromadzenie potrzebnych informacji. Zwykle chodzi tutaj o zainteresowania, gusta czy potrzeby dziecka. To pomaga oprawcy lepiej zbliżyć się do ofiary i wzbudzić jej zaufanie. Kolejne kroki polegają na pogłębieniu znajomości i próbie zbliżenia się do dziecka oraz proponowanie mu konkretnych działań.
Często oprawca zwierza się również ze swoich tajemnic, zachęcając w ten sposób ofiarę do tego samego. To z kolei prowadzi do zadawania coraz odważniejszych pytań i wchodzenia w strefę intymną związaną z cielesnością dziecka. Oprawcy nierzadko pytają też o to, gdzie znajduje się ofiara i czy rodzice wiedzą o tej znajomości. Ostatni etap często kończy się nakłanianiem dziecko do czynów intymnych, a nawet do kontaktu w rzeczywistości.
Oprawcy działają również w ten sposób, że stawiają rodziców lub opiekunów w złym świetle, robiąc z nich wrogów dziecka. To ma pomóc im w budowaniu zaufania i stawianiu siebie jako przyjaciela. Często grooming związany jest również z szantażem.
Grooming – jak chronić przed nim dziecko?
Tutaj ważną rolę odgrywa opieka i świadomość rodziców, którzy powinni rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach, jakie istnieją w sieci. Opiekunowie powinni monitorować to, jakie relację nawiązują ich dzieci i z kim się komunikują w Internecie. Oczywiście surowe zakazywanie Internetu może wywołać odwrotny skutek i sprawić, że dziecko za plecami rodziców będzie szaleć w sieci. Obecność dziecka w Internecie w tajemnicy przed rodzicami to jeszcze większe zagrożenie.
Warto więc budować w dziecku poczucie wartości i bezpieczeństwa – ludzie o niskiej samoocenie najczęściej padają ofiarami groomingu. Często chcą one zwrócić na siebie uwagę, co chętnie wykorzystują pedofile. Rodzice powinni pielęgnować więź z dziećmi i pokazać im, że mogą sobie ufać nawzajem.
Podsumowanie
Grooming to manipulacja, która ma na celu poderwanie dziecka za pośrednictwem Internetu. Pedofilskie czyny zwykle przebiegają w kilku etapach. To niebezpieczne działanie, które może doprowadzić do krzywdy wielu nieletnich.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?