Mycie zębów dla większości z nas nie stanowi problemu. Jednak w dalszym ciągu zbyt rzadko sięgamy po nić dentystyczną, która jest zbawienna dla naszej jamy ustnej. Jakie korzyści płyną z systematycznego nitkowania zębów? Odpowiadamy.
Nitkowanie zębów – czym czyścić przestrzenie między zębami?
Zwykle nie trzeba nikomu przypominać o myciu zębów. To coś, co już zakorzenia się w nas od najmłodszych lat. Jednak wciąż mało kto stosuje w codziennej higienie inne pomocne narzędzia. Do czyszczenia przestrzeni między zębami można używać tradycyjnej nici dentystycznej, ale także małych szczoteczek międzyzębowych i irygatorów wodnych. Rynek proponuje wiele różnych nici – od tych o różnej grubości, po te woskowane i nasączone środkami higienicznymi. Najczęściej zaleca się sięganie po nici zawierające fluor, który działa przeciwpróchniczo.
Nitkowanie zębów – zalety
Systematyczne nitkowanie jest bardzo korzystne dla naszej jamy ustnej, pozwala ono bowiem usunąć resztki jedzenia, które zalegają w przestrzeniach między zębami. To z kolei zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej, próchnicy, paradontozy i utraty zębów. Oprócz tego z nitkowania płyną również korzyści estetyczne. W przypadku, gdy nie nitkujemy zębów w przestrzeniach ich styku, pojawiają się przebarwienia, a dziąsła są intensywnie zaczerwienione. Regularna praktyka pozwala też pozbyć się bakterii szkodliwych nie tylko dla zębów, ale i dla całego organizmu.
Nitkowanie zębów – jak nitkować zęby?
Wedle zaleceń dentystów zęby powinno się nitkować zęby od 3 do 5 minut – już minuta dziennie może mieć zbawienny wpływ na oczyszczenie jamy ustnej. Należy zacząć od oderwania ok. 40–50 cm kawałka nici, a następnie owinąć go pomiędzy palcami wskazującymi obu dłoni. Pamiętaj zostawić kilka centymetrów przerwy między palcami i tę część wsunąć między zęby. Wykonuj ruch w tył i w przód – od dziąsła do krawędzi zęba. Ważne jest to, żeby do każdego kolejnego zęba używać świeżego kawałka nici. Regularna praktyka sprawi, że szybko opanujesz nitkowanie, które stanie się tak naturalne jak mycie zębów.
Pierwsze doświadczenia z nićmi mogą wywołać krwawienie lub niewielki dyskomfort. Co nie powinno nas dziwić, gdyż jest to normalna reakcja na coś nowego, czego dotychczas nie stosowaliśmy w naszej jamie ustnej. Potem takie objawy powinny już ustać.
Podsumowanie
Nitkowanie zębów jest bardzo dobrym nawykiem, który powinniśmy codziennie praktykować. Przynosi to bardzo dużo korzyści dla nasze jamy ustnej. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko pojawienia się próchnicy i kamienia.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://zdrowie.pzu.pl/poradnik-o-zdrowiu/szczegoly/nitkowanie-zebow-jak-uzywac-nici-dentystycznej
https://www.stomatologiadenmed.pl/dla-pacjenta/nitkowanie-zebow-chroni-jame-ustna/