Choć pandemia koronawirusa oficjalnie zakończyła swój żywot, to wirus dalej jest wśród nas. Przypomina nam o tym powstawania coraz to nowszych mutacji. W ostatnim czasie zanotowano wzrost zakażeń w 15 krajach, gdzie winny okazuj się podwariant Pirola. Co o nim wiemy i jak bardzo jest groźny? Odpowiadamy.
Podwariant Pirola – nowe zagrożenie?
W ostatnim czasie dużo mówi się o kolejnych podwariantach koronawirusa, które wzbudzają niepokój wśród ekspertów. Na covidową scenę wkracza podwariant Eris i Pirola. W przypadku tego pierwszego odnotowano już kilka przypadków zakażeń w Polsce. Przypadki zachorowań na Pirolę odnotowano już w: Danii, Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Tajlandii, Izraelu, Hiszpanii, Kanadzie, Portugalii, Australii, Niemczech, RPA, Korei Południowej i Japonii.
Podwariant Pirola – co o nim wiemy
Pirola jest pod stałą obserwacją WHO i amerykańskiej Centrali Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Badania naukowców i koncernów medycznych zauważają, że to jeden z najbardziej zmutowanych wariantów koronawirusa. Nie jest on jednak aż tak niebezpieczny, jak przypuszczano na samym początku, kiedy podwariant został odkryty. Zaniepokojenie może jednak budzić fakt, że Pirola ma ponad 30 mutacji, co może ograniczać odporność na wirusa.
Podwariant Pirola – objawy
Eksperci zgodnie twierdzą, że na razie jest zbyt wcześnie, żeby mówić o objawach typowych dla Piroli. Trudno je scharakteryzować, bo na razie jest zbyt mało zakażonych, aby dokonać takiego osądu. Eksperci jednak alarmują, że warto zwracać uwagę na pięć kluczowych objawów, które mogą się pojawić przy zakażeniu różnymi mutacjami wirusa:
- katar,
- zmęczenie,
- ból głowy;
- kichanie;
- ból gardła.
Obecnie zakażenie koronawirusem często przypomina bardziej przeziębienie niż znane nam z początkowej fazy ciężkie choroby.
Podsumowanie
Podwariant Pirola został już odnotowany w kilku państwa. Jego objawy na razie są podobne do tych znanych z poprzednich mutacji. Nie jest on jednak tak niebezpieczny, jak zdawało się początkowo, jednak eksperci zalecają czujność i rozwagę.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie