Wielu pacjentów skarży się na bóle, które wybudzają ich ze snu. Towarzyszy im ból głowy, zgrzytanie zębami i inne objawy. To może być właśnie bruksizm. Jak się on objawia i jakie są jego przyczyny? Odpowiadamy
Bruksizm – co to jest?
Bruksizm jest patologicznym zachowaniem układu ruchu narządu żuchwy, które polega na nieświadomym zaciskaniu i tym samym tarciu zębów żuchwy o zęby szczęki. Mięśnie żuchwy często są bardzo obciążone przez stres lub agresję, organizm nie reaguje prawidłowo na takie bodźce, tylko działa poprzez parafunkcje. Bruksizm to dolegliwość, która najczęściej nasila się przed zaśnięciem, w trakcie snu i zaraz po nim.
Bruksizm – przyczyny
Przyczyny bruksizmu nadal nie są do końca znane współczesnej medycynie. Wielu specjalistów uważa jednak, że do przyczyn można zaliczyć:
- długotrwały stres;
- ból w okolicach skroni;
- wady zgryzu i jamy ustnej;
- źle wyprofilowane uzupełnienia ubytków;
- nieodpowiednio dostosowane kształty mostów, koron czy protez;
- dziedziczenie choroby;
- nieprawidłowości w działaniu ośrodków korowych i podkorowych mózgu;
- nieodpowiednia regulacja ruchów żuchwy;
- zakażenia pasożytnicze;
- wszelkiego rodzaju fobie;
Bruksizm – objawy
Bruksizm najczęściej powoduje szereg dolegliwości, które oddziałują na różne obszary ciała. Do jednego z najczęstszych objawów należy zaliczyć zgrzytanie zębów w czasie snu. To natomiast prowadzi do starcia zębów. Do innych również częstych objawów należy zaliczyć:
- zmiany w śluzówce policzków i języka w linii zgryzu;
- zaniki przyzębia – odsłanianie się korzeni zębów;
- częste krwawienie dziąseł podczas mycia zębów;
- bóle głowy;
- bóle karku i pleców;
- bóle ucha i zaburzenia słuchu;
- zaburzenia pracy gruczołów ślinowych;
- przerost mięśni twarzy żwacza i skroniowego;
- ból w okolicy skroni;
- wzrost napięcia mięśni obręczy barkowej;
- bóle barku i ręki;
Bruksizm – leczenie
Leczenie bruksizmu może przebiegać w różny sposób. Jednym z nich jest wyrównanie zębów, aby zniwelować nieprawidłowy zgryz, który może uchodzić za przyczynę. Jedną z najpopularniejszych metod jest też szyna relaksująca. Projektuje się ją indywidualnie dla danego pacjenta; jest przezroczysta i niewielka. Jej zadaniem jest ochrona zębów przed tarciem. Nie leczy ona jednak przyczyn bruksizmu i jest skuteczna tylko w początkowej fazie. Dlatego w wielu przypadkach zaleca się również psychoterapię, jeśli bruksizm jest wypadkową stresu. Warto znaleźć rozwiązania, które pomogą pacjentom uporać się z uciążliwymi emocjami.
Podsumowanie
Bruksizm polega na zaciskaniu mięśni żuchwy. W konsekwencji dochodzi do ścierania się zębów i wielu innych objawów. Warto zadbać wtedy o wyrównanie zgryzu, szynę relaksacyjną lub odpowiednią terapię.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Pakiety firmowe dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://novaestetica.pl/poradnik/bruksizm-zgrzytanie-zebami/