Wybierasz się na urlop i potrzebujesz zabezpieczenia zdrowotnego? Tutaj sprawdzi się karta EKUZ, która potwierdza twoje prawo do leczenia w czasie wyjazdów. Jak zatem wyrobić kartę EKUZ? Podpowiadamy.
EKUZ – co to?
Karta EKUZ jest potwierdzeniem tego, że masz prawo do leczenia w trakcie wycieczki turystycznej lub zawodowej. Jest ona ważna z dowodem tożsamości i obejmuje leczenie na terenie:
- krajów UE;
- Norwegii;
- Szwajcarii;
- Wielkiej Brytanii;
- Islandii;
- Liechtensteinu.
Karta działa też na terenach zamorskich, takich jak:
- Gwadelupa;
- Martynika;
- Reunion;
- St Pierre-et-Miquelon;
- G.ujana Francuska;
- Azory;
- Madera;
- Majorka;
- Wyspy Kanaryjskie.
Karta EKUZ – dla kogo?
EKUZ przysługuje wyłącznie osobom, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Karta może też zostać wydana tym, którzy mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych z środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Karta jest dostępna za darmo.
EKUZ – jak wyrobić?
Kartę EKUZ można wyrobić na trzy sposoby w zależności od tego, co bardziej preferujesz.
Osobiście w NFZ lub za pomocą maila / poczty tradycyjnej
Skorzystaj z wniosku dostepnego w placówce NFZ, wypełnij go i podpisz. Następnie złóż wniosek w placówce lub odpowiedniej delegaturze. Możesz również przesłać wypełniony wniosek na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl.
ePUAP
Wystarczy zalogować się na platformie ePUAP i wybrać opcję „Wydanie karty EKUZ w związku z pobytem czasowym za granicą” lub „Wydanie katy EKUZ w związku z wykonywaniem pracy za granicą”. Następnie należy wypełnić wniosek i postępować zgodnie z instrukcjami na stronie.
Internetowe Konto Pacjenta
Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta, przejdź do zakładki „Moje konto”. Przy informacji o ubezpieczeniu zdrowotnym znajdziesz informacje o EKUZ, gdzie pojawi się opcja „Złóż wniosek”.
EKUZ – leczenie
Prawo do leczenia przysługuje ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i ty za nią zapłacisz.
Najczęściej rozliczanie leczenia odbywa się między instytucjami. Może zdarzyć się tak, że musisz najpierw zapłacić za leczenie (mimo posiadania karty EKUZ) i dopiero po powrocie do Polski składasz wniosek o refundację.
Co ważne, EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Czasami jednak leczenie w ramach EKUZ wiąże się z czasem i dużymi kosztami. W takim przypadku może okazać się, że transport do Polski będzie tańszy. Możesz więc złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca dalszego leczenia w kraju.
Podsumowanie
EKUZ to karta, która daje możliwość skorzystania z leczenia na zagranicznym wyjeździe turystycznym lub zawodowym. Możesz się o nią ubiegać, jeśli masz ubezpieczenie zdrowotne.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy