Rak odbytu atakuje zwykle osoby po 60. roku życia. Niestety bardzo łatwo go przeoczyć i zignorować objawy, które daje. Warto zatem poznać objawy, które powinny Cię zaniepokoić.
Rak odbytu – ryzyko choroby
Rak odbytu najczęściej pojawia się po 60. roku życia. Warto zaznaczyć, że ryzyko zachorowania wzrasta u pacjentów, którzy nałogowo palą papierosy lub często uprawiają seks analny z różnymi partnerami. Najczęściej odnotowuje się występowanie nowotwór płaskonabłonkowego odbytu. Zwykle wywołany jest przez onkogenne typy HPV.
Rak odbytu – objawy
Często raka odbytu niefortunnie myli się z hemoroidami. Co wiąże się z tym, że pacjenci przez długi czas lekceważą objawy, które ich dopadają. Do najczęstszych objawów należy zaliczyć:
- krwawienie z odbytu;
- świeżą krew w stolcu;
- częstsze oddawanie luźnego stolca;
- ból w trakcie wypróżniania się;
- swędzenie w okolicach odbytu;
- bolesne parcie;
- uczucie ciała obcego w odbycie;
- powiększone węzły chłonne pachwinowe;
- guz wyczuwalny palcem;
- nietrzymanie gazów;
- śluzowa wydzielina w stolcu.
Zauważenie u siebie, chociaż jednego objawów jest sygnałem do wizyty u lekarza. Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na wyleczenie raka.
Rak odbytu – leczenie
W przypadku podejrzenia nowotworu pierwszym badaniem jest badanie per rectum, czyli wprowadzenie palca w odbytnicę. Kolejnym krokiem jest zwykle anoskopia – endoskopowe badanie polegające na pobraniu wycinka do badania histopatologicznego. Nierzadko lekarze też kierują pacjentów na badanie całego jelita, USG i rezonans magnetyczny.
W przypadku zdiagnozowania nowotworu lekarz zwykle decyduje o radioterapii i chemioterapii. Wiele badań wskazuje, że skuteczną metodą leczenia jest terapia wiązką protonową, która zmniejsza skutki uboczne.
Podsumowanie
Rak odbytu jest podstępną chorobą, która często się bagatelizuje. Do objawów należy zaliczyć, m.in.: krwawienie z odbytu, bolesne parcie, wyczuwalny guz. Pojawienie się choć jednego z objawów jest sygnałem do natychmiastowej wizyty u lekarza.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie
Źródła:
https://www.thesun.co.uk/health/19306502/doctor-signs-rare-cancer-mistaken-piles/