Bostonka to niegroźna choroba wirusowa, która daje charakterystyczne objawy. Łagodny przebieg nie zagraża życiu pacjenta. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak się objawia i jak można ją skutecznie leczyć.
Bostonka – czym jest?
Nazwa bostonka i choroba bostońska to potoczne określenia schorzenia Hand, Foot and Mouth Disease (choroba dłoni, stóp i ust). Zawdzięcza ona swoją nazwę epidemii, które miała miejsce właśnie w Bostonie, gdzie została też po raz pierwszy opisana. Na bostonkę chorują głównie dzieci poniżej 10 roku życia, ale i też te starsze, a także i dorośli.
Bostonka – objawy
Bostonkę bardzo łatwo przegapić w początkowej fazie. Na początku daje ona objawy, które można przypisać do wielu innych chorób:
- bóle głowy;
- bóle stawów;
- gorączka;
- ból gardła;
- złe samopoczucie;
- czasami biegunka i wymioty.
Bostonkę o wiele łatwiej zdiagnozować w kolejnej fazie, kiedy pojawia się charakterystyczna wysypka. Zmiany skórne przybierają postać plamistej, grudkowej wysypki i pęcherzyków. Bostonka w jamie ustnej jest jednym z pierwszych zaatakowanych miejsc. Choroba następnie rozprzestrzenia się na dłonie i na stopy. Czasami wysypka może pojawić się także na pośladkach i w okolicach narządów rozrodczych.
Bostonka a szkarlatyna
Bostonka i szkarlatyna bywają ze sobą mylone z powodu podobieństwa objawów. Różnica między nimi polega na tym, że szkarlatyna może pojawić się w miejscach, takich jak:
- pachwiny;
- zgięcia kończyn;
- pośladki.
Oprócz tego charakterystycznym objawem szkarlatyny jest mocno zaczerwieniony język i białe naloty na migdałach.
Bostonka – ile trwa?
Bostonka to choroba, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia, szczególnie w dużych skupiskach. Okres wylęgania się wirusa, to zwykle 3–6 dni. U dzieci bostonka zwykle przebiega łagodnie i kończy się po 7–10 dniach. U dorosłych przebieg choroby jest już cięższy i może trwać znacznie dłużej.
Bostonka – jak leczyć?
Bostonka nie jest zwykle trudno do diagnozy, dlatego lekarze szybko ją rozpoznają. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Zaleca się więc leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Oprócz tego nie można zapomnieć o odpoczynku i przyjmowaniu płynów. W przypadku uciążliwe wysypki w jamie ustnej lekarz może zalecić płyny do płukania. Należy pamiętać o tym, że wysypki nie można rozdrapywać lub przekłuwać pęcherzyków. To prowadzi do zakażenia bakteryjnego.
Podsumowanie
Bostonka to łagodna choroba wirusowa. Objawia się wysypką na stopach, dłoniach i w jamie ustnej. Zwykle mija po 7–10 dniach i nie zagraża życiu pacjenta. Leczenie polega na zwalczaniu objawów oraz stosowaniu odpowiednich lekarstw, jak np. płyny do płukania jamy ustnej.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://polmed.pl/zdrowie/bostonka-u-dzieci-i-doroslych-objawy-leczenie-prewencja/