Lato to nie tylko słońce i długie ciepłe wieczory. To niestety również wzmożona aktywność wielu owadów. Ukąszenia owadów wywołują kilka typowych objawów, w tym takich, które mogą zagrażać naszemu życiu. Jak zatem rozpoznać ukąszenia i radzić sobie z nimi w lecie? Podpowiadamy.
Ukąszenie owada – co gryzie?
Kontakt z wieloma owadami może zakończyć się użądleniem bądź ukąszeniem. Mowa tu o owadach, takich jak:
- pszczoły,
- osy,
- szerszenie,
- komary,
- kleszcze,
- mrówki.
Ugryzienie każdego z nich wygląda oczywiście inaczej, większość może powodować świąd czy pieczenie. Jad tych owadów może zawierać substancje wywołujące uczulenie u niektórych osób. Pamiętaj, że kontakt z kleszczem może prowadzić do boreliozy.
Ukąszenie owada – alergicy
Alergicy są najbardziej narażeni na negatywne skutki ukąszenia owadów. Kontakt z jadem może prowadzić do objawów, takich jak:
- duszności,
- obrzęk twarzy,
- ból brzucha,
- nudności i wymioty,
- osłabienie i omdlenie,
- utrata przytomności.
Ukąszenie owada – charakterystyka
Użądlenie pszczoły jest na tyle charakterystyczne, że pozostawia ona po sobie żądło z fragmentem odwłoku (trzeba szybko usunąć je z ciała). Pojawia się również zaczerwienienie i niewielki obrzęk.
Należy również uważać na szerszenie, które wprowadzają do organizmu o wiele więcej jadu niż pszczoły i osy. Ukąszenie tego owada sprawia, że pojawia się zaczerwienie, ból i duży obrzęk.
Dość charakterystyczny ślad po ukąszeniu pojawia się w przypadku mrówki. Na skórze występuje kilka pęcherzyków, którym towarzyszy zaczerwienienie. Prowadzi to do świądu i pieczenia.
Ugryzienie komara jest natomiast dość dobrze znane. Pojawia się wypukły bąbel wraz z zaczerwienieniem. Ukąszenie tego owada niezwykle swędzi, a silna reakcja występuje dość rzadko.
Unikanie ukąszenia owada
Osoby uczulone na jad owadów powinny zdecydowanie uważać na miejsca, w których się one pojawiają. Lepiej unikać spacerów po łąkach, a w przypadku lasu zachować wzmożoną ostrożność. Należy również pilnować jedzenia i napojów, aby uniknąć sytuacji, w której połknie się np. pszczołę. Okazuje się, że zrezygnowanie z jaskrawych kolorów i intensywnych perfum może być naprawdę pomocne. Warto przede wszystkim sięgać po środki, które odstraszają owady.
Ukąszenie owada – jak reagować
Jeśli dojdzie do ukąszenia przez owada, warto sięgnąć po maści łagodzące świąd i pieczenie. W przypadku gdy masz uczulenie na jad, obserwuj swoje ciało, powiadom bliskie osoby o zaistniałej sytuacji. Jeśli to nie jest twój pierwszy raz, to możesz użyć adrenaliny, a przede wszystkim udać się do lekarza.
Podsumowanie
Ukąszenie owada może przybrać przeróżną postać. Kontakt z jadem jest najniebezpieczniejszy dla alergików, którzy mogą nawet umrzeć. Jeśli dojdzie do użądlenia, szybko skorzystaj z pomocy.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/sposoby-na-ukaszenia-i-uzadlenia-przez-owady/