Jak bezpiecznie opalać się w wakacje i nie narażać się na szkodliwość promieni UV? Wokół tematu wyrosło wiele mitów, które mogą negatywnie wpłynąć na skórę. Podpowiadamy więc, jak rozsądnie korzystać z promieni słonecznych.
Opalanie – starzenie się skóry
Eksperci twierdzą, że w 80% to właśnie promieniowanie UV jest odpowiedzialne a przyspieszanie starzenia się skóry. Do przyspieszania starzenia się skóry przyczyniają się głównie promienie UVA, a to dlatego, że:
- przenikają przez szyby i chmury,
- ich natężenie jest przez cały rok takie samo,
- nie dają sygnału ostrzegawczego w postaci rumienia czy oparzenia,
- niszczące skutki ich działania kumulują się latami.
Jeśli zależy ci zatem na zachowaniu młodej i jędrnej skóry, to bardzo ważne jest bezpieczne opalanie. Latem należy też pamiętać, że długotrwała ekspozycja na słońce może powodować udar słoneczny.
Opalanie – obalamy mity
1. Bezpieczne opalanie to solarium
NIE: Lampy wykorzystywane w solariach emitują promienie UV, których natężenie nie powinno przekraczać 0,3 W/m2. Są to zalecenia UE z 1 kwietnia 2009, które dotyczą urządzeń wyprodukowanych po tym terminie. Oczywiście znaczna część salonów przekracza te normy, dostarczając klientom kilka razy większe dawki promieniowania UV. Samo WHO umieściło lampy solaryjne na liście czynników kancerogennych.
2. Zmniejszenie trądziku przez opalanie
NIE: W tym przypadku słońce tylko na chwile może poprawić wygląd skóry. Niech was to jednak nie zwiedzie, bo skóra po chwili i tak zacznie produkować więcej sebum. U wielu osób z trądzikiem stan skóry tylko chwilowo poprawia się latem, by jesienią powrócić do stanu poprzedniego.
3. Ciemna karnacja nie wymaga ochrony
TAK i NIE: Naturalną ochroną przed słońcem jest melanina, co sprawia, że osoby z ciemną karnacją są mniej narażone na promieniowanie. Trzeba jednak pamiętać, że promienie słoneczne przyspieszają starzenie się skóry. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze zagrożenie nowotworem skóry.
4. Słońce jest najbardziej szkodliwe w dzieciństwie
TAK I NIE: Kolagen i elastyna ulegają zniszczeniu wskutek ekspozycji na słońce. Ponadto może ono powodować mutację komórek w każdym wieku. Dzieci mają delikatną i cienką skórę, tym samym łatwiej u nich o pojawienie się bąbli i rumieni. Częstsze poparzenie skóry w dzieciństwie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry w dorosłym życiu.
5. Kremy z filtrem blokują syntezę witaminy D3
NIE: Według dermatologów stosowanie filtrów nie wpływa na syntezę witaminy D3. To dlatego, że nie istnieją blokery UV i już kilkuminutowa ekspozycja na słońce prowadzi syntezy witaminy D3. Nie powstrzyma tego nawet gruba warstwa kremu z filtrem.
6. W mieście krem z filtrem jest zbędny
NIE: Zdaniem ekspertów to właśnie krem z filtrem jest podstawową ochroną przed starzeniem się skóry. Nawet siedząc w pomieszczeniu, musimy pamiętać, że promienie UVA, przenikające przez szybę, mogą źle wpłynąć na skórę. Dlatego krem z filtrem przyda się wszędzie, a nawet poza sezonem letnim. Upał w mieście może prowadzić do wielu szkodliwych czynników, w tym do udarów, przegrzania i właśnie do poparzeń.
Podsumowanie
Opalanie powinno przebiegać w bezpieczny sposób. W innym przypadku narażamy się na szybsze starzenie się skóry i ryzyko nowotworu. Wokół tematu wyrosło wiele mitów, które należy obalić, aby nie szkodzić sobie i innym.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?
Źródła:
https://www.vichy.pl/blog/bezpieczne-opalanie-%E2%80%93-prawdy-i-mity/vmag84683.aspx