Nierzadko zdarza się, że katar alergiczny jest trudny do odróżnienia od zwykłego kataru. Istnieje jednak grupa cech, które pozwalają odróżnić je od siebie i podjąć odpowiednie leczenie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Kiedy pojawia się katar alergiczny?
Katar sienny pojawia się za sprawą nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na substancje alergiczne. Może on pojawiać się w towarzystwie innych schorzeń – np. napadów astmy. Występuje on zwykle po kontakcie z alergenami, choć u niektórych czas reakcji wydłuża się. Szczególnie wtedy myli się nieżyt nosa ze zwykłym katarem.
Jakie są przyczyny kataru alergicznego?
Pojawienie się kataru siennego zwykle odnotowuje się u alergików uczulonych na:
- sierść zwierząt,
- pióra zwierząt,
- pyłki drzew, kwiatów czy traw,
- pleśnie,
- grzyby,
- kurz.
Tym samym osoby, które chcą zapobiec objawom alergii, powinni unikać kontaktu z alergenami. Ale o tym pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów Alergia – jak przetrwać sezon?
Jak odróżnić katar alergiczny od siennego?
Wiele osób zastanawia się, jak odróżnić katar alergiczny od tego zwykłego kataru. Dotyczy to szczególnie tych pacjentów, u których dotychczas nie zdiagnozowano alergii.
Zwykłemu katarowi nie towarzyszą objawy typowe dla kataru siennego, czyli swędzenie oczu i podniebienia. Niemniej przy zwykłym katarze mogą pojawić się objawy typowe dla przeziębienia lub grypy:
- bóle głowy
- bóle mięśni,
- kaszel,
- gorączka.
Różnica uwidacznia się również w tym, ile trwa każdy z katarów. Tradycyjny katar mija zwykle po ok. 7 dniach, a katar sienny może trwać kilka godzin, a nawet kilka tygodni. Katar alergiczny zwykle jest rzadki, alergicy skarżą się na cieknącą wydzielinę, podczas gdy zwykły katar może być znacznie gęstszy.
Jak skutecznie leczyć katar sienny?
Skuteczne leczenie zależy w dużej mierze od tego, czy pacjent boryka się również z innymi objawami typowymi dla reakcji alergicznej. Jeśli głównym problemem jest katar, to dobrze sprawdzą się krople alergiczne aplikowane punktowo. W przypadku dzieci lepiej sprawdzą się krople do inhalacji. Do zwalczania zespołu objawów skuteczniejsze okażą się leki przeciwhistaminowe.
Jeśli zauważyłeś u siebie katar alergiczny, a nigdy nie byłeś alergikiem, to może warto udać się na wizytę do alergologa? Przeprowadzenie odpowiednich testów alergicznych pomoże wykluczyć alergeny, które mogą wywoływać u ciebie katar i inne objawy. Nasze pakiety medyczne obejmują usługę testów alergicznych w preferencyjnych cenach. Sprawdź, co możesz zyskać: Oferta dla Ciebie.
Podsumowanie
Katar alergiczny czasem trudno odróżnić od zwykłego. Ten pierwszy pojawia się zwykle po bezpośrednim kontakcie z alergenem. W obu przypadkach mogą pojawić się objawy towarzyszące, na które również należy zwrócić uwagę.
Przeczytaj też:
- PMS – czym jest i jakie daje objawy?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny
- Ostre zapalenie ucha środkowego – przyczyny i leczenie
- Swoboda Leczenia – Twój komfort i zdrowie w sezonie infekcji
- Egzema – czym jest i jakie daje objawy?