Profilaktyka to zapobieganie chorobom i ich wczesne wykrycie. Mowa tutaj o biadaniach, takich jak cytologia, kolonoskopia czy mammografia. Wszystkie one pozwalają wykryć i odpowiednio wcześnie zniwelować zagrożenie. Jakie jeszcze korzyści płyną z regularnej profilaktyki? Odpowiadamy.
Regularne badania profilaktyczne – jakie wykonać?
Mammografia
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród kobiet. Dlatego też mammografia objęta jest programem profilaktyki, z którego mogą korzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Badanie należy regularnie powtarzać co 2 lata. Dzięki niemu można odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące sygnały.
Cytologia
Wskaźnik umieralności i zachorowań pokazuje, że problem raka szyjki macicy stale rośnie. Szczyt zachorowań na ten nowotwór przypada na szóstą dekadę życia. Choroba jest podstępna i coraz częściej diagnozowana wśród młodych kobiet.
Badanie wykonasz w publicznej przychodni, umawiając się na wizytę do ginekologa. Jednak, żeby przyspieszyć drogę do diagnozy, możesz skorzystać z udogodnień pakietu medycznego. W pakiecie Niebieskim masz dostęp do profilaktyki bez skierowania i do 14 zakresów badań. To możliwość szybszego umówienia się do specjalisty i regularnego kontrolowania swojego zdrowia.
Kolonoskopia
Do zestawienia najczęściej diagnozowanych nowotworów należy dołączyć również raka jelita grubego. Zwykle rozwija się pod postacią polipów – ich wczesne wykrycie i usunięcie zmniejsza ryzyko zachorowania. Program profilaktyki w tym kierunku obejmuje osoby w wieku od 55 do 64 lat, a badanie zwykle wykonuje się raz na 10 lat.
Można jednak skorzystać z kolonoskopii poza programem profilaktyki. Pakiety medyczne dają taką możliwość. Zyskujesz bowiem dostęp do wachlarza badań profilaktycznych.
Choroby układu krążenia
Popularne choroby, na które cierpią Polacy, to także nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca i miażdżyca. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań, a w konsekwencji do zawału serca. Programy profilaktyki obejmują osoby, które znajdują się w grupie ryzyka. Jeśli jednak podejrzewasz, że choroby układu krążenia mogą cię dotyczyć, skorzystaj z badań, które obejmują pakiety medyczne. Już podstawowy pakiet Pomarańczowy obejmuje zakres 14 badań specjalistycznych. Inne dostępne pakiet mają ten zakres rozszerzony.
Regularne badania profilaktyczne – korzyści
Zadaniem badań profilaktycznych jest wczesne wykrywanie chorób, które często diagnozuje się w społeczeństwie. Regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala szybko wykryć zagrożenie i podjąć niezwłoczną walkę z chorobą. Wiele chorób rozwija się podstępnie, nie dając o sobie znać przez długi czas, co może być tragiczne w skutkach. Regularna profilaktyka pozwoli ci spać spokojnie.
Podsumowanie
Regularna profilaktyka to wczesne zapobieganie chorobom i ich skutkom. Dzięki temu możesz zadbać o siebie i szybciej wyeliminować zagrożenie. Jest kilka programów publicznych, które zapewniają badania profilaktyczne. Niemniej pakiety medyczne dają ci większą swobodę do podjęcia działania w kierunku zwalczania chorób.
Przeczytaj też:
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
- Meningokoki – objawy i szczepienie
- Kolka wątrobowa – czym jest i jakie daje przyczyny?
Źródła:
https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/w-czym-pomaga-profilaktyka
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/jakie-badania-profilaktyczne-warto-wykonac/