Choć nazwa lumbago może wydawać się dość zabawna, to nie jest ona związana z niczym przyjemnym. To ból pleców, który dotyczy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Jakie dokładnie daje objawy i jakie są jego przyczyny? Odpowiadamy.
Lumbago – czym jest?
To termin ogólny, odnoszący się do bólu związanego z nadmiernym przeciążeniem kręgosłupa. Wymiennie używa się też nazwy postrzał, jako że ból jest intensywny i nieprzewidywalny. Dolegliwość ta charakteryzuje się na tyle silnym i uciążliwym atakiem, że pacjent często jest unieruchomiony z powodu bólu.
Lumbago – objawy
Do charakterystycznych objawów lumbago należą:
- sztywność dolnej partii pleców i napięcie w tym obszarze;
- ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego;
- wzmożony ból w trakcie siedzenia lub pochylania się;
- ograniczony ruch;
- obrzęk w okolicy lędźwi.
Lumbago – przyczyny
Do przyczyny lumbago zalicza się powtarzające wzorce ruchowe, których konsekwencją jest przeciążenie kręgosłupa. Mowa tutaj o schylaniu się i dźwiganiu. Do rozwoju lumbago może prowadzić też zbyt duża masa ciała, która w znacznym stopniu obciąża kręgosłup pacjenta. Lumbago może pojawić się również w przypadku zwyrodnienia, dyskopatii czy innych schorzeń kręgosłupa.
Postrzał – leczenie
Postrzał leczy się farmakologicznie, wykorzystując niesteroidowe leki przeciwzapalne. Bardzo intensywne ból niweluje się środkami przeciwbólowymi w formie opioidów. Przy lumbago zaleca się też odpowiednie ćwiczenia rozciągające, jogę czy postepowanie osteopatyczne. Pomocy warto szukać również w fizjoterapii.
Ile trwa lumbago?
To częste pytanie zadawane przez pacjentów. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Postrzał może dawać się we znaki przez kilka dni, a nawet i dłużej. Szybszy powrót do zdrowia nastąpi, jeśli skorzystamy z pomocy lekarza i zastosujemy się do zaleceń.
Podsumowanie
Lumbago to intensywny ból pleców, który często unieruchamia pacjenta. Za jego przyczynę uznaje się powtarzające wzorce ruchowe, a także otyłość. Postrzał można leczyć farmakologicznie lub z wykorzystaniem fizjoterapii.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a16022-Lumbago_postrzal__co_to_jest_Przyczyny_objawy_leczenie_lumbalgii