Latający kleszcz, czyli strzyżak jeleni, to przyszywany kuzyn prawdziwego kleszcza. Oboje żywią się krwią swoich ofiar. Nie są jednak tak bardzo podobni i wiele ich różni. Czy strzyżak jest niebezpieczny? Odpowiadamy.
Latający kleszcz – charakterystyka
Strzyżak jeleni (sarni), potocznie latający kleszcz, to niewielki owad, który ma szeroką głowę i płaskie ciało. Charakterystyczną cechą są jego skrzydła i pazurki, ułatwiające przyczepność. Strzyżak mylnie jest nazywany kleszczem i postrzegany jako inna odmiana tego pajęczaka, ponieważ należy on do rzędu muchówek. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza temu, że podobnie do kleszcza posiłkuje się krwią ofiary.
Strzyżak jeleni a kleszcz – różnice
Kleszcz i strzyżak są do siebie trochę podobne, ale latający kleszcz jest zdecydowanie mniej niebezpieczny, gdyż nie przenosi boreliozy. To nie znaczy, że nie może nas niczym zarazić, przenosi on prawdopodobnie bakterie powodujące choroby skóry i może powodować reakcje alergiczne. Do tej pory jednak nie ma badań, które potwierdzają takie przypuszczenia.
Celem latających kleszczy nie jest ludzka krew, gdyż nie daje ona możliwości rozmnażania się. Wolą polować na sarny i jelenie, ale to nie znaczy, że nie pogardzą ludźmi.
Strzyżak jeleni – objawy ukąszenia
Latające kleszcze najczęściej spotkamy w okresie od czerwca do września, w lasach albo ich okolicy. Ukąszenie strzyżaka jest bardzo bolesne i szybko pojawia się uciążliwe swędzenie. Na skórze tworzy się bąbel, który może utrzymywać się bardzo długo. Ukąszenia mogą prowadzić do reakcji alergicznych, objawiających się rumieniem.
Strzyżaki jelenie latają w dużych skupiskach, więc mogą łatwo wejść do ucha, nosa, a nawet pod powiekę. Przez haczyki na nóżkach bez trudu wplątują się we włosy.
Jak się przed nimi chronić?
Niestety nie ma jednego niezawodnego sposobu, który uchroni nas przed ugryzieniem. Strzyżak na swoje ofiary wybiera zwykle sarny i jelenie, więc osobniki o ciemnym ubarwieniu. Dlatego dobrze sprawdzi się jasny strój, najlepiej zakrywający ręce i nogi. Lepiej, żeby był on wykonany ze śliskiego materiału, bo to utrudni przyczepność latającemu kleszczowi. Nie możemy też zapomnieć o nakryciu głowy, kiedy wybieramy się na spacer do lasu.
Podsumowanie
Latające kleszcze nie są tak niebezpieczne jak prawdziwy kleszcz. Atakują one głównie zwierzęta, ale nie gardzą ludzką krwią. Dotychczas nie udało się precyzyjnie określić, czy strzyżak jeleni przenosi niebezpieczne choroby na człowieka.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://gemini.pl/poradnik/artykul/latajace-kleszcze-czy-strzyzak-jeleni-jest-niebezpieczny/