Wiosna zagościła w Polsce na dobre, przynosząc słoneczne popołudnia i… kleszcze. Pajęczaki jak zawsze chętnie atakują ludzi i ich pupili, przenosząc wiele chorób. Dlatego tak ważna jest ostrożność na spacerach. Jak usunąć kleszcza, kiedy staniemy się dla niego pożywką? Jak je skutecznie odstraszy? Podpowiadamy.
Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?
Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, w ich ciałach gromadzą się bakterie, wirusy i pierwotniaki. Kontakt z nimi może doprowadzić do schorzeń, takich jak:
- borelioza;
- odkleszczowe zapalenie mózgu;
- anaplazmoza;
- porażenie kleszczowe;
- babeszjoza;
- dur powrotny;
- tularemia;
- ehrlichioza;
- mykoplazmoza.
Jeśli kleszcz zakaził nas boreliozą, to w miejscu ukąszenia pojawi się rumień o charakterystycznej czerwonej obwódce. Może pojawić się również gorączka, bóle głowy i sztywność karku. Zakażenie boreliozą może przebiegać też bezobjawowo, dlatego należy wykonywać profilaktyczne badania w tym kierunku.
Jak poprawnie wyciągnąć kleszcza?
Podejmując się usuwania kleszcza, należy być bardzo ostrożnym i robić to za pomocą wąskich szczypczyków. Należy chwycić kleszcze za główkę jak najbliżej skóry, następnie trzeba pociągnąć go jednostajnym ruchem pionowo w górę. Unikaj obrotowych ruchów w czasie usuwania pajęczaka. Miejsce po ukąszeniu należy przemyć środkiem odkażającym. W przypadku nieumiejętnego wyciągania kleszcza główka i tułów mogą zostać w skórze, wtedy należy skontaktować się z lekarzem.
Kleszcza nie można usuwać w inny sposób, nie smaruj go niczym i nie podpalaj, to tylko doprowadzi do wydzielenia większej ilości materiału zakaźnego.
Co odstrasza kleszcze?
Niestety nie ma jednego złotego środka, który zakończy problem kleszczy. Specjalne preparaty przeciwkleszczowe nigdy nie chronią nas w stu procentach, dlatego też po powrocie do domu ze spaceru należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kiedy wybieramy się do lasu lub zadrzewionego miejsca, to najlepiej ubrać długie spodnie, pełne buty i bluzę. Pamiętaj, aby przed wyjściem użyć preparatów na pajęczaki. Z naturalnych preparatów dobrze sprawdzi się olejek lawendowy, który odstrasza kleszcze. Oprócz tego zaleca się również olejek miętowy i herbaciany.
Podsumowanie
Jak wyciągnąć kleszcza samemu za pomocą odpowiednich narzędzi? Należy być jednak ostrożnym, gdyż pozostawienie głowy i tułowia w skórze może przynieść wiele szkód. Pamiętajmy o odpowiedniej ochronie, stosując preparaty i ubierając zakrywającą odzież.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pierwszapomoc/66747,jak-usunac-kleszcza
https://www.mugga.pl/choroby-odkleszczowe-c-3_5.html