Bilans zdrowia to okresowe badania lekarskie, które dotyczą dzieci. Ich celem jest ocena zdrowia dziecka na poszczególnych etapach rozwoju. Profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i ich szybką eliminację. Kiedy powinniśmy iść z dzieckiem na bilans? Jak wyglądają badania? Odpowiadamy!
Czy bilans zdrowia jest obowiązkowy?
Bilanse nie są obowiązkowe, jednak lekarze i Ministerstwo Zdrowia zalecają regularne badania dzieci. Pomoże to w wykryciu nieprawidłowości, których wczesne rozpoznanie może znacząco wpłynąć na przebieg zdrowia dziecka.
Bilans zdrowia dziecka – dlaczego warto?
Jak już wspomnieliśmy, bilanse zdrowia pomagają w wykryciu wad rozwojowych i chorób na ich wczesnym etapie. Oprócz tego podczas takiej wizyty lekarz może wykluczyć u dziecka:
- wady wzroku;
- wady słuchu;
- wady postawy;
- zaburzenia wzrostu;
- zaburzenia ciśnienia tętniczego;
- zaburzenia psychosomatyczne;
- niedowagę lub otyłość.
Pierwszy bilans dziecka – kiedy?
Pierwszy bilans, nazywany „bilansem zero”, jest przeprowadzany zaraz po narodzinach w szpitalu. Wtedy też sprawdza się budowę noworodka i prawidłowość jego zachowań. Oprócz tego wykonuje się badania wykrywające wrodzoną niedoczynność tarczycy, mukowiscydozę, dysplazję stawów biodrowych, problemy ze słuchem.
Następną kontrolę zdrowia dziecka przeprowadza się w wieku:
- 1–4 tygodnia;
- 2–6 miesięcy;
- 9 miesięcy;
- 12 miesięcy;
- 2 lat;
- 4 lat;
- 5 lat;
- 9–10 lat;
- 13–14 lat;
- 16–17 lat;
- do ukończenia 19 roku życia.
Jak się przygotować do bilansu zdrowia?
Na takie badanie zwykle trzeba wcześniej się umówić, dlatego zarezerwuj odpowiedni termin dla siebie i dziecka. Korzystając z pakietów S7HEALTH możesz umówić taki bilans za pośrednictwem naszej aplikacji mobilnej. Tutaj znajdziesz instrukcję, jak to zrobić.
Na badanie zabierz książeczkę zdrowia dziecka, dokumentację medyczną oraz inne wyniki badań lub karty leczenia szpitalnego (jeśli takie posiadasz). Dzieci do 16. roku życia odbywają wizytę lekarską w towarzystwie rodziców.
Jak przebiega badanie?
Tego typu wizyty zwykle przebiegają podobnie – lekarz zaczyna od wywiadu z rodzicem i przeglądu dokumentacji medycznej. Następnie zaczyna się mierzenie dziecka i ważenie go. Wyniki pomiarów nanosi się na siatki centylowe, na których znajdują się dane statystyczne. Taka praktyka pozwala porównać wyniki i określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Po badaniu lekarz uzupełnia książeczkę zdrowia dziecka, aby móc porównać wyniki na następnym badaniu. Rodzice i dziecko mogą w trakcie badania zadawać pytania.
Jeśli posiadasz pakiet S7Health, to bez problemu wykonasz taki bilans zdrowia swojego dziecka. Pakiety z naszej oferty obejmują profilaktykę zdrowotną dzieci. To spore ułatwienie dla zapracowanych rodziców, którzy nie chcą stać w kolejkach. Poznaj lepiej nasze pakiety.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/zaprowadz-dziecko-na-bilans-zdrowia