Z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem chcemy zwrócić waszą uwagę na negatywne działanie hałasu. Nasilone dźwięki w miejscu pracy nie tylko łamią zasady BHP, ale i negatywnie wpływają na zdrowie pracownika. Do czego może doprowadzić hałas i kto jest w grupie ryzyka? Odpowiadamy.
Hałas w pracy – czym jest?
Tytułem wstępu zacznijmy od tego, czym jest hałas. To duże natężenie dźwięków, które są męczące, a nawet stresujące. Oczywiście nie każdy wyższy dźwięk określimy mianem hałasu. Choć każdy z nas może mieć inny próg bólu, o hałasie mówimy, gdy dźwięk utrzymuje się na poziomie 35 dB i wyżej.
Hałas w pracy – poszczególne dźwięki
- 35 dB – od tego poziomu dźwięków mówimy już o hałasie. Nie niesie to jednak żadnych konsekwencji dla zdrowia, może jedynie wzbudzać irytację.
- 65–75 dB – ten próg hałasu powoduje rozdrażnienie i zdenerwowanie. Długotrwała ekspozycja na takie dźwięki odbija się na naszym układzie nerwowym – prowadzi do zmęczenia i niższej efektywności pracy.
- 75–85 dB – taka częstotliwość powoduje tzw. zaburzenia organiczne. W konsekwencji zmianie ulega chemia organizmu, co powoduje zaburzenia prawidłowego funkcjonowania. Może pojawić się ból głowy, zburzenia pracy żołądka, wzrost poziomu adrenaliny, nadciśnienie tętnicze.
- 85–90 dB – na tym poziomie dźwięków niemożliwe jest zrozumienie komunikatów.
- 90–120 dB – ekspozycja na taką częstotliwość powoduje osłabienie słuchu, a nawet jego ubytki.
- 120–130 dB – może wystąpić mechaniczne uszkodzenie słuchu.
- 130 dB i więcej – hałas na tym poziomie może wywoływać mocne bóle. To głośność z jaką startuje samolot, więc można sobie wyobrazić, jak męczący jest to dźwięk.
Hałas w pracy – grupy ryzyka
W grupie największego ryzyka są pracownicy z sektora przemysłowego, transportowego, budowlanego i górniczego. Te osoby niemal codziennie wystawione są na ekspozycje wysokich dźwięków, które mogą negatywnie wpływać na ich zdrowie.
Hałas w pracy – przepisy BHP
Ze względu na negatywne działanie hałasu wprowadzono odpowiednie zasady BHP w zakładach pracy.
- największy jednorazowy hałas może wynosić 135 dB;
- w przypadku osób dorosłych średni dopuszczalny hałas w zakładzie pracy, biorąc pod uwagę 8h pracy, może wynosić maksymalnie 85 dB;
- niepełnoletni pracownicy mogą przebywać w pomieszczeniu o maksymalnym natężeniu hałasu 80 dB;
- w przypadku kobiet w ciąży maksymalne dopuszczalne natężenie dźwięków to 65 dB,
- w otoczeniu dźwięków na poziomie 95–100 dB można pracować od 40 do 100 minut dziennie;
- przy dźwięku sięgającym 100 dB można pracować maksymalnie przez 10 minut dziennie;
- pracodawca zobowiązany jest do dokonywania systematycznych pomiarów poziomu hałasu w miejscu pracy;
- jeśli natężenia dźwięków przekracza zalecane normy, pracodawca musi podjąć odpowiednie kroki, które zniwelują szkodliwe czynniki.
Pracodawcy musi kontrolować skalę dźwięków w zakładzie pracy, aby nie narazić pracowników na skutki zdrowotne i nie złamać przepisów BHP. Oprócz tego pracodawcy muszą również pamiętać o regularnych badaniach medycyny pracy.
Natłok obowiązków w firmie sprawia, że trudno dopilnować terminów, a jeszcze trudniej poradzić sobie z cała papierologią. Tutaj przydatne mogą okazać się narzędzia do medycyny pracy – jak platforma WebMedical. Nie zmierzy ona poziomu hałasu w Twojej firmie, ale wystawi skierowanie na badania i dopilnuje terminów badań.
Jak uchronić się przed hałasem?
Hałas dotyka nas nie tylko w miejscu pracy, ale i poza nią. Powinniśmy starać się o wyciszenie otoczenia, w którym przebywamy na co dzień. W domu warto ściszyć telewizor, głośniki lub inne urządzenia grające. Postarajmy się docenić ciszę i nie wystawiać się na działanie zbyt wielu dźwięków. Warto również zadbać o regularne badanie słuchu.
Podsumowanie
Hałas w pracy może mieć niezwykle szkodliwe działanie. Długotrwała ekspozycja może prowadzić do stresu, zmęczenia i agresji. W tym celu niezbędne jest przestrzeganie zasad BHP i dopilnowanie norm nasilenia dźwięku.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/halas-jak-wplywa-na-nasze-zdrowie
https://polmed.pl/zdrowie/halas-w-miejscu-pracy-a-przepisy-bhp/