Nocne ataki paniki, jak sama nazwa wskazuje dzieją się w nocy i pojawiają się niespodziewanie. Nierzadko są one bardzo trudne do opanowania w pojedynkę. Jak jednak odróżnić je od nocnych koszmarów, które dotykają każdego z nas? Podpowiadamy.
Nocne ataki paniki – przyczyny
Do wystąpienia ataków paniki najczęściej dochodzi w najgłębszej fazie snu. Odczuwanie lęku jest spowodowane procesami zachodzącymi w korze mózgowej, a także w ciele migdałowym. Atak paniki w nocy może wynikać z wielu przyczyny – fizycznych i psychicznych. Winna temu może być też presja psychiczna lub emocjonalna, ale dokładne przyczyny występowania nie są znane. Często jednak dotykają one osoby z chorobami tarczycy, bezdechem sennymlub refluksem żołądka. Oprócz tego ataki nierzadko pojawiają się wskutek jakichś traumatycznych wydarzeń, które odcisnęły piętno na psychice pacjenta.
Nocne ataki paniki – objawy
Ataki paniki mogą z pozoru przypominać nocne koszmary. Nie są to jednak tożsame pojęcia, dlatego warto wyodrębnić typowe objawy ataków w nocy:
- nadmierna potliwość;
- dreszcze;
- niewyjaśnione uczucie strachu przed śmiercią;
- przyspieszony rytm serca;
- ból w klatce piersiowej;
- kłopoty z oddychaniem;
- nudności;
- napięcie mięśni;
- nagły ból głowy.
Atak paniki w nocy zwykle trwa kilka minut, niemniej może wydawać się, że trwa to wiele dłużej. Trudno też zasnąć po takim epizodzie, co wpływa negatywnie na rytm snu.
Nocne ataki paniki – jak się uspokoić?
Opanowanie nerwów po nocnym ataku zwykle jest bardzo kłopotliwe – też ze względu na porę. Nie ma leku, który mógłby natychmiastowo zapanować nad atakami. Jeśli regularnie doświadczamy problemu, to należy zgłosić się z problemem do specjalisty. Odpowiednia psychoterapia pomoże znaleźć dobre rozwiązanie problemu. W przypadku, gdy dojdzie do nocnego ataku, a nie jesteśmy sami w domu, to poprośmy o wsparcie drugą osobę. Bliskość drugiej osoby, bezpieczeństwo czy odwrócenie uwagi mogą pomóc w uspokojeniu się po ataku.
Nocne ataki paniki – leczenie
Jak zatem uporać się z atakami paniki w nocy? Są to zaburzenia psychiczne i bez względu na porę ich występowania, warto udać się do psychologa. Specjalista pomoże nam podjąć odpowiednie kroki, rozpoczynając psychoterapię. A jeśli to będzie konieczne, to skieruje pacjenta do psychiatry, aby wspomóc proces leczenia lekami. Ważne jest jednak też to, żeby w ciągu dnia zminimalizować stres, który może być czynnikiem wyzwalającym nocne ataki.
Podsumowanie
Nocne ataki paniki nie są tym samym, co koszmary senne. Charakteryzują je objawy, takie jak: dreszcze, nudności, kłopoty z oddychaniem. Nie należy mylić ich z koszmarami, bo ataki wynikają często z problemów natury psychicznej.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://naszarecepta.pl/ataki-paniki-w-nocy-jak-sobie-z-nimi-radzic/
https://krokdozdrowia.com/nocne-ataki-paniki/