Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba atakująca ośrodkowy układ nerwowy. Pojawia się ona najczęściej miedzy 20. a 40. rokiem życia. Rozpoznanie choroby na wczesnym etapie pozwala na wprowadzenie odpowiedniej terapii, która opóźni proces postępowania SM. Poznaj wczesne objawy tej choroby.
Stwardnienie rozsiane – czym jest?
SM to choroba o przewlekłym choroba autoimmunologiczna, która ma postępujący przebieg. Atakuje ona ośrodkowy układ nerwowy – mózgowie i rdzeń kręgowy, co może prowadzić do poważnej niesprawności. W przypadku SM dochodzi do rozsianego zaniku osłonek mielinowych włókien nerwowych (neuronów), czyli do demielinizacji.
Choroba może pojawić się w każdym wieku, jednak zwykle daje o sobie znać między 20. a 40. rokiem życia.
Stwardnienie rozsiane – wczesne objawy
Jednym pierwszych objawów są zwykle problemy z utrzymaniem równowagi i zawroty głowy. Jeśli jest to powtarzający się objaw, to może świadczyć właśnie o SM.
Kolejne objawy, jakie mogą się pojawić we wczesnym stadium choroby:
- jednostronne pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, które charakteryzuje się zawrotami głowy, bólem gałki ocznej, pogorszeniem ostrości wzroku, podwójnym widzeniem i zaburzeniami widzenia barw;
- zaburzenia czucia powierzchniowego na kończynach, tułowiu lub twarzy;
- zespół pniowy/móżdżkowy;
- zaburzenia koordynacji ruchowej, osłabienie i ból nóg po dłuższym wysiłku fizycznym, np. po chodzeniu;
- niepełne poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego;
- zespół półkulowy;
- niekiedy problemy z oddawaniem moczu i stolca.
Stwardnienie rozsiane – przyczyny
SM to złożona choroba demielinizacyjna, która nie została jeszcze dobrze poznana. Jako że SM to choroba autoimmunologiczna, to problem stanowią tu komórki układu odpornościowego, które pełnią swoją funkcję niewłaściwie.
Nie ma ku temu żadnych wątpliwości, że do rozwoju choroby przyczyniają się czynniki genetyczne. Warunki środowiskowe i styl życia również odgrywają znaczącą rolę w pojawieniu się choroby.
Pojawienie się jednego z wczesnych objawów SM i świadomość rodzinnej historii choroby powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.
Stwardnienie rozsiane – leczenie
Leczenie SM skupia się na łagodzeniu objawów rzutów chorobowych i na spowalnianiu przebiegu choroby. W terapii stosuje się zwykle glikokortykosteroidy (doustnie lub dożylnie). Istotnym elementem leczenia jest również rehabilitacja, czyli odpowiednie ćwiczenia i fizjoterapia, które są dostosowane do potrzeb pacjenta.
Podsumowanie
Stwardnienie rozsiane atakuje ośrodkowy układ nerwowy, co może prowadzić do rozległej niesprawności. Najczęściej pojawia się u młodych ludzi, ale szybkie rozpoznanie wczesnych objawów, może znacząco spowolnić przebieg choroby.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://neurologia-praktyczna.pl/a2308/Wczesne-objawy-stwardnienia-rozsianego.html/