Jedną z wypadkowych pandemii stała się wzmożona popularność pracy zdalnej. Coraz więcej osób docenia tę formę, jednak zapomina o tym, jak wiele godzin spędza przed ekranem. Czy jest to zdrowe dla naszego wzroku? Jakie niesie za sobą konsekwencje? Odpowiadamy.
Czym jest syndrom widzenia komputerowego?
Tytułem wstępu zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym jest syndrom widzenia komputerowego (CVS – Computer Vision Syndrome). To zespół dolegliwości który dotyka osoby pracujące przy komputerze. Za jego przyczynę uznaje się nie tyle co monitory komputerów, ale niewłaściwą higienę pracy:
- nieodpowiednie oświetlenie pomieszczenia;
- refleksy światła padające na ekran;
- wady wzroku;
- odległość oczu od monitora;
- kąt nachylenia głowy w czasie pracy.
Syndrom powoduje następujące objawy:
- łzawienie,
- pieczenie oczu,
- bóle głowy,
- bóle karku i szyi,
- osłabienie oczu,
- uczucie suchości oka,
- swędzenie oczu.
Czy długotrwała praca przy komputerze może uszkodzić wzrok?
Coraz więcej osób które pracują przed komputerem, skarży się na problemy ze wzrokiem. Praca i/lub nauka przed komputerem zmniejszają częstotliwość mrugania, a to z kolei prowadzi do suchości oka. Praca zdalna i tym samym ciągłe siedzenie przed ekranem, zwiększa napięcie akomodacyjne. To natomiast staje się przyczyną rozwoju krótkowzroczności. Im bliżej naszych oczu znajduje się ekran, tym większy jest wysiłek mięśni odpowiadających za akomodację soczewki.
Praca zdalna – światło niebieskie
Jak doskonale wiemy, każdy ekran emituje światło – sztuczne i niebieskie. To drugie szczególnie negatywnie wpływa na nasze oczy. Może ono uszkodzić komórki światłoczułe siatkówki, które są odpowiedzialne za odbieranie takiego światła. Oprócz tego może być ono przyczyną obniżenia ostrości wzroku lub uszkodzić plamkę żółtą. Ekspozycja na światło niebieskie, szczególnie przed snem, wpływa negatywnie właśnie na sen i jego higienę, nierzadko prowadząc do bezsenności i zmęczenia. Dlatego najlepiej przed snem ograniczyć korzystanie z urządzeń, takich jak: tablety, smartfony, komputery. Zaleca się również noszenie okularów z powłoką ochronną.
Praca zdalna – jak zadbać o wzrok?
Często nie mamy wpływu na to, ile godzin spędzamy przed ekranem w czasie pracy w końcu decyduje o tym pracodawca. To jednak wcale nie skazuje nas na krzywdzenie swojego wzroku. Istotne jest zadbanie o ergonomię stanowiska pracy. Zachowaj odpowiednią odległość od monitora – 40-70 cm w zależności od wielkości monitora.
Ważne jest również ustawienie właściwego kontrastu i jasności ekranu, co nie przeciąży tak naszego wzroku.
Powinniśmy pamiętać o regularnych przerwach, w czasie których odejdziemy od ekranu monitora. Pomocne okaże się również nawilżenie oczu odpowiednimi kroplami. Mięśnie oka wzmocni gimnastyka gałki ocznej, która również poprawia akomodację.
Podsumowanie
Syndrom widzenia komputerowego to dolegliwość, która dotyka wiele osób, z powodu złej ergonomii stanowiska pracy. Nie pomaga w tym praca zdalna, która nierzadko wiąże się z nieodpowiednimi warunkami – zbyt mała odległość od ekranu, zła pozycja itp. Aby nie narażać swojego wzroku, zadbaj przede wszystkim o higienę pracy.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a1389-Jak_chronic_oczy_w_pracy_przy_komputerze