Posocznica, czyli właśnie sepsa, to nadmierna reakcja organizmu na infekcje. Jej wystąpienie jest stanem zagrażającym życiu, który wymaga natychmiastowego leczenia. Zbyt późna pomoc doprowadzi do śmierci. Jak długo rozwija się sepsa? Jakie daje objawy? Odpowiadamy.
Sepsa – czym jest?
Sepsa zwana też posocznicą i endotoksemią to silna reakcja zapalna organizmu. Może ona doprowadzić do niewydolności wielu narządów, do wstrząsu, a w konsekwencji do śmierci. Osoby z podejrzeniem sepsy muszą natychmiast trafić do szpitala, aby otrzymać niezbędną pomoc.
Sepsa – przyczyny
Przyczyną sepsy mogą być bakterie lub patogeny. Często mogą to być pozornie niegroźne jednostki chorobowe – zakażenie zęba czy układu pokarmowego. Przyczyną mogą też być groźniejsze zakażenia, np. w obrębie jamy brzusznej i przydatków.
Nierzadko do wywołania sepsy dochodzi poprzez zakażenie jatrogenne. Jest ono związane z wykonaniem procedur medycznych bez odpowiedniego reżimu sanitarnego. Do bakterii, które mogą wywołać nadmierną reakcję organizmu zaliczymy: bakterie E.Coli, gronkowiec złocisty St. Aureus, K. pneumoniae, P. aeryginosato, A. baumanii. Najgroźniejsza z nich wszystkich jest oczywiście Ebola.
Sepsa – jak długo się rozwija?
Sepsa rozwija się gwałtownie. Stan krytyczny może wystąpić nawet w ciągu kilku lub kilkunastu godzin.
Sepsa – objawy
Początkowa faza nierzadko jest trudna do rozpoznania, gdyż nie daje na tyle charakterystycznych objawów. Te raczej przypominają przeziębienie lub rozwijającą się grypę. Niestety w krótkim czasie wszystkie symptomy znacznie się nasilają i prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia. Do kolejnych objawów zaliczymy:
- wzrost tętna i przyspieszony oddech;
- wystąpienie gorączki septycznej – wzrost temperatury powyżej 38 stopni;
- ból głowy;
- bóle stawów i mięśni;
- wymioty;
- biegunka;
- senność;
- drgawki;
- zaburzenia świadomości.
Czy sepsa jest zaraźliwa?
Posocznicą nie można się zarazić od drugiej osoby. Ale może ona wystąpić nieoczekiwanie – nawet wskutek niewinnej infekcji. Przy obniżonej odporności pacjenta niegroźna infekcja może zakończyć się właśnie sepsą.
Sepsa – leczenie
Najistotniejszym czynnikiem leczenia sepsy jest ustalenie źródła stanu zapalnego. W tym celu wykonuje się antybiogram, by podać antybiotyki likwidujące patogeny. Szybkie wykrycie i usunięcie przyczyny zwiększają szanse na powrót do zdrowia. Nierzadko jednak trudno wykryć ognisko zakażenia, dlatego podaje się leki zmniejszające stan zapalny.
W sytuacji pomyślnego przebiegu leczenie trwa ok. 20 dni, ale w wielu przypadkach pacjent musi również przejść rehabilitacje. Niestety śmiertelność w przypadku sepsy wciąż jest dość wysoka – wynosi 30–50%.
Jak chronić się przed sepsą?
Najskuteczniejszym sposobem jest po prostu dbanie o swoje zdrowie. Zdrowy i wypoczęty organizm jest zdecydowanie mniej podatny na takie zagrożenia. Warto być aktywnym, dobrze się odżywiać i dbać o podstawowe zasady higieny. Warto również skorzystać z dostępnych szczepień przeciw:
- meningokokom, wywołującym zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
- pneumokokom – najczęściej są sprawcami zakażenia dróg oddechowych i zapalenia płuc,
- Haemophilus influenzae grupy B wywołującym głównie zakażenia układu oddechowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Podsumowanie
Sepsa to nadmierna reakcja zapalna organizmu na zakażenie. Może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, a w konsekwencji do śmierci. Daje szereg objawów, które trudno rozpoznać w początkowej fazie. Posocznicę może wywołać nawet niegroźna infekcja, a pacjent potrzebuje natychmiastowej opieki lekarza.
*Poznaj lepiej nasze pakiety indywidualne i pakiety dla firm. Nasze oferty są dostosowane do aktualnych potrzeb pacjentów, kilka wariantów, różne benefity i kompleksowe usługi.
Przeczytaj też:
- Cukrzyca typu 3 – jakie są jej przyczyny?
- Telekonsultacja medyczna – dlaczego warto wybrać ją w sezonie wzmożonej zachorowalności?
- Padaczka – czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i objawy
- Przerost gruczołu krokowego – przyczyny i objawy
Źródła:
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/sepsa-posocznica-co-musisz-wiedziec-przyczyny-objawy-leczenie
https://www.doz.pl/czytelnia/a15649-Sepsa__przyczyny_objawy_leczenie_posocznicy