Zwykle wydaje się, że depresja towarzyszy głównie młodym ludziom lub tym aktywnym zawodowo. Nic bardziej mylnego, nierzadko dotyka ona również osoby starsze. Te z reguły wykazują objawy somatyczne przez co depresja może być trudniejsza do wykrycia. Jak zatem rozpoznać ją u osób starszych? Podpowiadamy.
Depresja u seniora – czym jest?
Depresja starcza niestety staje się coraz bardziej powszechna i najczęściej dotyczy osób po 65. roku życia. W wielu przypadkach depresja u seniorów jest nietrafnie oceniana jako normalna część procesu starzenia się. Tym sposobem jest często nieleczona i pogarsza jakość codziennego życia. W przypadku osób mieszkających w domach opieki częstotliwość występowania depresji jest znacznie większa.
Depresja u seniora – przyczyny
Przyczyn depresji starczej można upatrywać w wielu źródłach. Dlatego też należy dokonać wyróżnienia kilku czynników:
- psychologicznych i społecznych – powodem depresji u seniora mogą być: śmierć bliskiej osoby, rozwód, samotność, zmiana dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń, które wiązały się z aktywnością zawodową.
- biologicznych – są powiązane z zaburzeniami neuroprzekaźników w mózgu. Dodatkowym czynnikiem ryzyka są współistniejące choroby, jak np. cukrzyca i schorzenia układu krążenia.
- genetycznych – zwykle ten czynnik ma znaczenie w przypadku młodych ludzi, ale mutacje genetyczne mogą również być przyczyną depresji u osób starszych.
- związanych z osobowością – osobowość lękliwa zwiększa ryzyko wystąpienia depresji.
Depresja u seniora – objawy
W przypadku objawów depresji u seniora również należy dokonać podziału.
- Objawy psychiczne (niesomatyczne) – pojawia się uczucie pustki, brak sensu życia, bardzo krytyczna postawa względem własnej osoby.
- Objawy somatyczne – brak snu lub nadmierną senność; bóle brzucha; zmienność nastrojów; bóle głowy; obniżona sprawność ruchowa; brak apetytu; brak zainteresowań.
Depresja u seniorów – diagnostyka i leczenie
Depresję u seniorów diagnozuje się poprzez pogłębiony wywiad i testy psychologiczne. Natomiast do leczenie wykorzystuje się psychoterapię i farmakoterapię.
Dzięki psychoterapii osoby z depresją uczą się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Pomaga ona również zrozumieć pewne zachowania i sposoby myślenia.
Leki zwykle pomagają w złagodzeniu objawów depresji. Działanie leków można zaobserwować już po dwóch lub trzech tygodniach. Niemniej na większe efekty trzeba poczekać trochę dłużej.
Jak pomóc osobie z depresją?
Jeśli zaobserwujesz u bliskiego ci seniora objawy wskazujące na depresję, to nie przyjmuj biernej postawy. Postaraj się pomóc takiej osobie, zaczynając od zachęcenia jej do skorzystania z pomocy specjalisty. Nie oceniaj chorego, zaproponuj mu pomoc przy codziennych czynnościach, spędź z nim więcej czasu i rozmawiaj.
Podsumowanie
Depresja u seniora jest powszechnym problemem, który przybiera objawy psychiczne i somatyczne. Przyczyn oczywiście może być wiele, a jedną z nich jest samotność i czynniki biologiczne. Nie bagatelizuj tego, pomóż bliskim ci osobom i zachęć ich do korzystania z pomocy specjalisty.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/kazdy-moze-miec-depresje/depresja-u-osob-starszych
https://www.hellozdrowie.pl/depresja-starcza-objawy-i-leczenie-depresji-u-seniora/