Endometrioza to choroba układu rozrodczego, która dotyczy kobiety między 30 a 50 rokiem życia. Jest diagnozowana dość często, ale jej przyczyny nie są dokładnie znane. Jak zatem rozpoznać chorobę i podjąć leczenie? Odpowiadamy.
Endometrioza – co to?
To przewlekła choroba narządów rozrodczych. Charakteryzuje ją występowanie tkanki podobnej do endometrium macicy w innych częściach ciała. Dotychczas nie poznano przyczyn tego schorzenia.
Najczęściej chorują kobiety w wieku 30–50 lat, choć początki choroby mogą rozwijać się już dużo wcześniej. Rzadko rejestruje się występowanie choroby po menopauzie.
Ogniska endometriozy najczęściej lokalizują się w jamie otrzewnowej, choć możne je też znaleźć w sklepieniu pochwy, szyjki macicy lub sromu.
Endometrioza – objawy
Przebieg choroby u każdej kobiety wygląda inaczej. Niemniej można wymienić kilka niepokojących i typowych objawów:
- zaburzenia cyklu menstruacyjnego (m.in. krwawienie między menstruacjami),
- ból w czasie stosunku seksualnego,
- intensywne krwawienie w czasie miesiączki,
- zespół napięcia przedmiesiączkowego,
- problemy z zajściem w ciążę,
- krew w moczu lub krwawienie z przewodu pokarmowego,
- częstomocz (zajęcie pęcherza moczowego) lub bolesne i naglące parcie na stolec (zajęcie jelita grubego).
Do najbardziej charakterystycznego objawów należy ból jamy brzusznej, okolicy krzyżowej i miednicy. Co ważne, endometrioza przez wiele lat może nie dawać o sobie znać, często jest ona diagnozowana przypadkowo podczas rutynowych badań.
Endometrioza – przyczyny
Jak już wspomniano, przyczyny ednometriozy nie są do końca znane. Pojawiło się kilka hipotez, które starają się wyjaśnić źródło choroby. Schorzenie tłumaczy się, np. wstecznym miesiączkowaniem lub predyspozycjamigenetycznymi.
Ednometrioza – leczenie
Jako że nie poznano dokładnie przyczyn choroby, to jej leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów. Metoda leczenia zależy też od stadium zaawansowania choroby.
Jedną z metod jest leczenie farmakologiczne, które polega na stosowaniu leków hamujących wzrost endometrium. A w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych zaleca się leczenie hormonalne – podawane są tabletki antykoncepcyjne.
Lekarz może również zalecić leczenie operacyjne, które polega na usunięciu ognisk endometriozy. W tym celu stosuje się metody laparoskopowe, które są bezpieczne. Niestety w przypadku niektórych pacjentek te metody są nieskuteczne. W ciężkich przypadkach konieczne jest usunięcie macicy i jajników.
Podsumowanie
Endometrioza to choroba, która dotyczy kobiet między 30 a 50 rokiem życia. Do charakterystycznych objawów zaliczymy ból jamy brzusznej, okolicy krzyżowej i miednicy. Lekarze nie znają przyczyn choroby.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://www.emc-sa.pl/dla-pacjentow/blog/co-to-jest-endometrioza-i-jak-ja-leczyc
https://www.synevo.pl/endometrioza-co-to-jest-jakie-sa-objawy/