Wiele z nas zażywa przeróżne lekarstwa, które mają określone działanie. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym, czym je popijamy i jaki ma to wpływ na leki. Czego zatem unikać? Podpowiadamy.
Leki a napoje i żywność
Pewnie nieczęsto się nad tym zastanawiamy, ale żywność i napoje mogą mieć negatywny wpływ na skuteczność leków. Połączenie niektórych substancji może ograniczać lub intensyfikować działanie farmaceutyków.
Popijanie leków – mleko
Produkty mleczne zawierają wapń, który działa negatywnie na niektóre antybiotyki. Może on sprawiać, że antybiotykstraci swoje działanie. Tak jest np. w przypadku tetracyklin i fluorochinolonów.
Chorzy na osteoporozę, którzy zażywają bisfosfoniany również powinni unikać produktów mlecznych. W przypadku tych substancji wapń sprawia, że odpowiednie związki nawet nie docierają do organizmu.
Popijanie leków – soki owocowe
Soki z blokerami kwasu, zawierające sole glinu, również nie są zalecane przy popijaniu leków. Eksperci twierdzą, że kwas owocowy zwiększa ryzyko wchłaniania aluminium przez organizm – może to uszkodzić nerki i kości.
Na pewno nieraz słyszeliście o tym, że nie powinno się popijać leków sokiem grejpfrutowym. Oczywiście nie jest to żaden mit – wystrzegajcie się soku grejpfrutowego, jeśli przyjmujecie leki. Grejpfrut hamuje enzym, który ma działanie użyteczne dla organizmu. Owoc ten sprawia, że skuteczność wielu leków może być osłabiona lub wzmożona nawet przez 24 godziny. Lekarze zalecają szczególną ostrożność w przypadku leków hipotensyjnych, obniżających poziom cholesterolu, a także benzodiazepin.
Popijanie leków – woda mineralna
Choć woda zwykle uchodzi za najbezpieczniejszy napój, to i na nią trzeba uważać. W niektórych wodach możemy znaleźć dużą dawkę wapnia. Powinny uważać na nią osoby z osteoporozą oraz z zaburzeniami pracy tarczycy.
Popijanie leków – kawa
Powszechnie wiadomo, że kofeina zwiększa ciśnienie krwi. Mogą je podbić również niektóre antybiotyki, jak cyprofloksacyna lub inhibitory kwasu żołądkowego. W konsekwencji może dojść do zaburzeń snu i tachykardii.
Popijanie leków – herbata
Herbata również nie powinna być stosowana do popijania leków. Zawiera on a garbniki, które spowalniają wchłanianie leków, zmniejszają skuteczność leków psychotropowych – nawet o 80 proc. Dlatego lepiej nie sięgać po herbaty czarne i zielone, tylko jak już po ziołowe i owocowe.
Podsumowanie
Popijanie leków musi zachodzić świadomie. Nie powinniśmy popijać ich byle czym, bo to może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Zdecydowanie lepiej w tym przypadku sięgać po wodę i herbatę ziołową, a wystrzegać się kawy i soków.