W naszym kraju trwa obecnie sezon wirusowy. Coraz więcej ludzi doświadcza objawów charakterystycznych dla grypy, COVID-19 i wirusa RSV. Ten ostatni najczęściej dotyka dzieci. Dlaczego to ona są najbardziej narażone na RSV? Odpowiadamy.
Wirus RSV – co to takiego?
Wirus RSV przyczynia się do powstawania chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie płuc lub oskrzeli. Jest on najgroźniejszy dla małych dzieci i osób starszych. Lekarze informują, że w tym roku wirus uderzył ze zdwojoną siłą.
Wirus RSV – jak można się zarazić?
Patogeny wirusa RSV przenoszą się drogą kropelkową. Można zatem zarazić się poprzez przebywanie w pobliżu zakażonej osoby lub poprzez kontakt z zakażoną wydzieliną. RSV inkubuje w ciągu 2-8 dni.
Wirus RSV – objawy
Do typowych objawów zakażenia wirusem RSV zaliczymy:
- katar;
- uporczywy kaszel;
- krótki, płytki oddech;
- obrzęk śluzówek nosowych;
- bóle głowy;
- gorączka;
- odwodnienie (można zauważyć u małych dzieci rzadsze moczenie pieluszki);
- zapalenie oskrzelików – pojawia się u najmłodszych i jest szczególnie groźne dla noworodków i niemowląt.
Im młodsza jest osoba zarażona, tym silniejsze są objawy wirusa RSV. Wirus dla wcześniaków jest najbardziej szkodliwy, ponieważ nie mają one dobrze rozwiniętych dróg oddechowych i są niezwykle podatne na infekcje.
Wirus RSV – leczenie
W przypadku infekcji wirusem RSV lekarze zalecają podawanie leków przeciwgorączkowych, przeciwwirusowych lub kortykosteroidów. Oczywiście nie można też zapomnieć o ciągłym nawadnianiu organizmu. Pomocne mogą być również inhalacje z wykorzystaniem środków przeciwwirusowych.
Podsumowanie
Wirus RSV jest najgroźniejszy dla dzieci, bo wywołuje u nich silne objawy. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową, dlatego emisja wirusa jest tak szybka i obszerna.