W sylwestrową noc często nie szczędzimy sobie wysokoprocentowych napojów. I choć zabawa jest przednia, to poranek nierzadko okazuje się nie do zniesienia. Dlatego najlepiej przygotować się odpowiednio do imprezy, żeby uniknąć kaca na następny dzień. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Kac – odpowiedni posiłek
Nim zaczniemy zabawę zakrapianą alkoholem, koniecznie należy zjeść posiłek. Picie na pusty żołądek przysporzy tylko więcej problemów. Najlepiej sięgnąć po tłuste dania, ponieważ tłuszcz tworzy na ścianach żołądka i dwunastnicyochronną warstwę, która zmniejsza wchłanianie alkoholu do krwioobiegu. Dobrym rozwiązaniem będzie również sięgnięcie po nabiał – ser lub jogurt, dzięki czemu wyrównamy poziom wapnia w naszym organizmie.
Kac – nie zapomnij o nawodnieniu
Zdecydowanie jedną z najważniejszych zasad jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Kiedy rozpoczynamy konsumpcje alkoholu należy dostarczyć organizmowi większą ilość wody niż zalecana dzienna dawka – czyli potrzeba ponad 2 litry.
Przed imprezą warto też sięgnąć po świeżo wyciskane cytrusowe soki, co podniesie poziom witaminy C. Pomocne będą też potrawy bogate w tę witaminę – kiszonki, papryka, cytrusy. Przyjęcie witaminy C przed imprezą przyspiesza metabolizm etanolu i jego neutralizację.
Kac – unikaj szybkiego picia i bąbelków
Kieliszek za kieliszkiem w czasie imprezy to nigdy nie jest dobry pomysł. Niewielkie ilości alkoholu są wydalane z moczem i potem, jednak znaczna część tej pracy spoczywa na wątrobie. Przetwarza ona od 8 do 12 g alkoholu na godzinę. Dlatego dobrym sposobem może być robienie przerw między kieliszkami.
Naszym sprzymierzeńcem nie mogą też być napoje gazowane. Dwutlenek węgla, zawarty w takich napojach, przyspiesza absorpcję etanolu.
Kac – nie mieszaj trunków
Jedną z kluczowych zasad jest niemieszanie alkoholi – zdecyduj się na jeden rodzaj w czasie imprezy. Najmniejsze ryzyko zatrucia pojawia się w przypadku alkoholi czystych – wódki, białego wina i ginu. Alkohole, takie jak whisky, rum czy czerwone wino mają więcej etanolu, tym samym zwiększają objawy zatrucia.
Kac – jak leczyć kaca po imprezie?
Kac nierzadko wiąże się z niedoborem elektrolitów, które należy uzupełnić po zakrapianej nocy. Dobrze sprawdzi się woda, owocowe soki oraz bulion – dlatego właśnie rosół jest dobry na kaca. Elektrolity można też uzupełnić poprzez preparaty apteczne.
W tej nierównej walce naszym sojusznikiem będą soki pomarańczowe i woda niegazowana z dodatkiem cytryny. Unikajmy lepiej ciężkostrawnych potraw, smażonych i tłustych dań. Jeśli nie mamy mdłości to najlepiej zjeść porządne śniadanie – dobrze sprawdzą się jajka, które mają wiele witamin i składników odżywczych. W sytuacji, gdy mamy nudności lepiej zacząć od nawadniania i płynnych potraw – np. koktajli z mlekiem.
Podsumowanie
Kac to ogromna zmora sylwestrowych zabaw. Odpowiednie przygotowanie do spożycia alkoholu może uchronić nas przed przykrymi skutkami imprezy. Nie zapominajmy jednak, że jeśli przyjmiemy sporą ilość alkoholu, to nasz organizm może sobie z nią nie poradzić, mimo naszych starań.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://wylecz.to/diety/jak-uniknac-kaca/
https://upacjenta.pl/poradnik/wakacyjny-kac-jak-sie-ratowac-skuteczne-sposoby