Hikikomori to choroba współczesnego świata, która została pierwszy raz nazwana w Japonii. Mowa o japońskim wirusie samotności, który dotyka coraz więcej ludzi na różnych kontynentach. Czym jest zatem hikikomori? Jak się objawia? Odpowiadamy.
Hikikomori – czym jest?
Nazwa hikikomori pochodzi z Japonii, gdyż to właśnie tam przypadki tego schorzenia są licznie notowane. W latach 70. XX w. pierwsze sygnały przypadłości zauważono u nastolatków, jednak hikikomori szybko przestało ograniczać się tylko do jednej grupy wiekowej i jednego kontynentu.
O hikikomori mówi się, gdy jednostka wycofuje się z życia społecznego przez co najmniej sześć miesięcy. Oczywiście schorzenie może mieć różne nasilenie w zależności od osoby. Osoby cierpiące na japońskiego wirusa samotności odcinają się on innych, zamykają się w swoich pokojach i unikają kontaktów.
Hikikomori – objawy
Jak już wspomniano hikikomori może mieć różne nasilenie w zależności od jednostki. Jednak do typowych objawów zaliczymy:
- izolacja społeczna;
- izolacja społeczna co najmniej przez 6 miesięcy;
- upośledzenie funkcjonalne związane z izolacji;
- brak chęci do wychodzenia z domu;
- niechęć do kontaktów z innymi.
Japoński wirus samotności to zdecydowanie zjawisko miejskie – znaczna część chorych zamieszkuje duże miasta.
Hikikomori – przyczyny
Przyczyn hikikomori można upatrywać w wielu czynnikach. Młodzi ludzie mogą cierpieć na japońskiego wirusa samotności z powodu wszechobecnego wyścigu szczurów. Współczesność nakłada ogromną presję na osoby młode, które próbują odnaleźć się w świecie.
Trudności na rynku pracy, ogromny rozwój cywilizacyjny i duże zmiany gospodarcze również przyczyniają się do zwiększenia zasięgu hikikomori.
Za przyczynę hikikomori wielu ekspertów uznaje również czynniki, takie jak:
- traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa,
- zastraszanie,
- odrzucenie rówieśnicze,
- negatywne doświadczenia w pracy,
- dysfunkcyjną dynamikę rodziny,
- zmiany na rynku pracy,
- nadopiekuńczość rodziców.
Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę, która jest winna powstaniu schorzenia. Pewne jest to, że pacjenci często zdaja sobie sprawę z problemu i odczuwają dodatkowe poczucie winy.
Hikikomori – leczenie
W przypadku podejrzenia hikikomori należy skontaktować się ze specjalistą, który zdiagnozuje schorzenie. Eksperci twierdzą, że w leczeniu schorzenia najlepiej pomoże intensywna terapia i powrót do kontaktów społecznych. Oczywiście osoby dotknięte hikikomori potrzebują wsparcia nawet po powrocie do społeczeństwa – wycofanie społeczne może powracać.
Pomocna może być również terapia rodzinna i grupa wsparcia dla bliskich z otoczenia pacjenta. Leczenie zwykle jest długotrwałe, gdyż pełne zaangażowanie w proces terapeutyczny jest zwykle rzadkie.
Podsumowanie
Hikikomori to współczesna choroba cywilizacyjna. Japoński wirus samotności powoduje wycofanie z życia społecznego oraz odizolowanie się od ludzi na minimum sześć miesięcy. Przyczyn choroby może być wiele, ale za jedną z nich uznaje się presję nakładana na młodych ludzi oraz długotrwały stres.
*Zadbaj o siebie i swoich bliskich. Indywidualne pakiety dają ci dostęp do kompleksowych usług medycznych. Ty i Twoi najbliżsi jesteście pod opieką i możecie liczyć na najlepszą pomoc medyczną.
Źródła:
https://wylecz.to/psychologia-i-psychiatria/empatia/
https://zdrowie.pap.pl/psyche/hikikomori-swiat-w-czterech-scianach